husqvarna

Přístaviště osobních lodí v ústeckém Vaňově získá novou podobu

Ústí nad Labem 19. srpna (ČTK) - Přístaviště osobních lodí v ústecké části Vaňov získá novou podobu. Nyní se vymění plovoucí můstek, příští rok se doplní nové kotvení a připojení lodí na elektřinu a pitnou vodu. Město postaví u přístavu autobusovou zastávku. Novinářům to dnes řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Lubomír Fojtů.

Původní můstek osobní lodní dopravy ve Vaňově, odkud vyplouvají lodě na pravidelných linkách Ústeckého kraje do Litoměřic či Roudnice nad Labem, je na konci své životnosti.

Osobní lodní doprava na dolním toku Labe má podle ředitelství velký potenciál. "Zajištění kvalitní veřejné sítě přístavišť pro linkovou osobní vodní dopravu je jednou z priorit ministerstva dopravy na vodních cestách, Nový můstek je podobný můstku s plachtou designu ateliéru architekta Patrika Kotase, který slouží už sedm let v centru města," uvedl Fojtů.

Ukotven bude můstek zatím provizorně, v příštím roce vznikne pevné kotvení, které umožní setrvání můstku na místě i za největších povodní na řece. Osobní lodě budou mít k dispozici přípojky elektřiny a pitné vody. Náklady na stavbu ve výši 5,4 milionu korun hradí stát z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury

Letos ŘVC zahájí na Labi stavbu dalších devíti veřejných přístavišť pro osobní lodě a malá rekreační plavidla, z nichž čtyři budou v Ústeckém kraji.

Na severu Čech funguje šest veřejných přístavišť, a to v centru Ústí nad Labem, Dolních Zálezlech, Libochovanech, Lovosicích, Nučnicích a Libotenicích.

Výměna mola se uskuteční od 23. do 26. srpna, v pondělí a úterý příští týden bude přístaviště Vaňov mimo provoz. První loď od nového mola bude moi vyplout ve středu 26. srpna v 10:00.

Investici státu vítá město. "Sledujeme, že loď Marie, která kotví ve Vaňově, má rok od roku více návštěvníků, proto poskytujeme dotaci na její provoz," uvedl primátor Petr Nedvědický (ANO). Radnice uvažuje o vyčlenění jednoho pruhu pro cyklisty na silnici, která k přístavišti z centra vede. Financovat bude výstavbu nové zastávky autobusů.

Labe je celoročně splavné po zdymadla v Ústí nad Labem. Desítky let se připravuje plavební stupeň Děčín. Nyní se bude schvalovat koncepce vodní dopravy, v níž je zahrnut. "K tomu, abychom mohli s projektem dál pohnout, musíme vyřešit požadavek ministerstva životního prostředí (MŽP), tj. stanovit možnost náhrady za bahnité náplavy, které budou podle MŽP ohroženy plavebním stupněm," uvedl Fojtů. Ředitelství vodních cest tak nyní hledá jiná místa na Labi, kde by bahnité náplavy mohlo kompenzovat.

Kompenzovat bahnité náplavy na dolním toku Labe u hranic s Německem podle ŘVC lze, podle studie Agentury ochrany přírody a krajiny to nelze. Vznikne tak jakýsi revizní posudek, jehož výsledky budou známé zhruba za rok.