husqvarna

Praha za 47 milionů Kč vykoupí další pozemky pro zeleň u Pražského okruhu

Praha 17. června (ČTK) - Pražský magistrát koupí za asi 47 milionů korun od soukromých vlastníků pozemky v Kolodějích, na kterých vznikne ochranná zeleň kolem plánovaného úseku 511 Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. V noci ze čtvrtka na dnešek o tom rozhodli městští zastupitelé. Investorem okruhu je státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Město si ale vzalo na starost vybudování pásů zeleně, které mají chránit okolní zástavbu před hlukem a zplodinami. Úsek 511 tento týden získal pravomocné územní rozhodnutí.

Pozemky mají rozlohu asi 172.800 metrů čtverečních. "Po tomto výkupu si myslím že budeme mít více než 50 procent pozemků s tím, že značná část pozemků, které ještě potřebujeme nabýt, je v majetku státu, a neměl by být problém s budoucím převodem," řekl ČTK a Českému rozhlasu náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Dodal, že se jedná o poslední výkup takto velkého uceleného pozemku od soukromníků. "Pak už budou jen drobné pozemky, které se budou složitě vykupovat po malých částech," uvedl.

Naposledy město na přelomu roku vykoupilo pozemky o výměře asi 116.500 metrů čtverečních poblíž budoucí mimoúrovňové křižovatky Dubeč. Jejich vlastníkem byly firmy Xaverov trade a Agrotrade, které podle serveru SeznamZpravy.cz vlastní rodina podnikatele a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Kromě zeleně tam magistrát plánuje vybudovat i protihlukový val.

Úsek 511 mezi Běchovicemi a dálnicí D1 získal tento týden pravomocné územní rozhodnutí. Původní rozhodnutí vydal předloni v červenci stavební úřad Prahy 22. Dorazilo však proti němu několik desítek odvolání, z nichž některá se týkala systémové podjatosti pražského magistrátu. Ministerstvo pro místní rozvoj proto rozhodlo o přesunu případu na Krajský úřad Jihočeského kraje. Ten nyní rozhodnutí potvrdil. "Očekáváme, že bude napadeno u soudu, ale doufáme, že to tentokrát již bylo ze strany státní správy a ŘSD připraveno správně," řekl k tomu Scheinherr.

Nový úsek vnějšího okruhu kolem metropole bude měřit 12,6 kilometru. Po dokončení by měl okruh podle dosavadních plánů měřit asi 83 kilometrů, v provozu je zatím zhruba polovina. V současnosti chybí kromě úseku 511 také celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves až k Černému Mostu.