Cime 3 kvartal 2024

Praha podepíše s ŘSD dodatek memoranda o výkupu pozemků pro okruh

 

Praha 28. února (ČTK) - Praha podepíše s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) dodatek k memorandu o stavbě Pražského okruhu mezi D1 a D11. Dokument upřesňuje postup při výkupu pozemků nutných pro stavbu okruhu. Podpis a text memoranda dnes schválili pražští zastupitelé. Původní znění dodatku bylo dojednáno a schváleno v minulém volebním období. Samotný okruh bude stavět ŘSD a město vytvoří zelené pásy kolem silnice. Kdy přesně výstavba a výkupy začnou, není jasné.

"Zaručí nám (dodatek), že nebudeme muset vykupovat pro ŘSD pozemky. To by mohlo znamenat, že bychom na výkupu mohli tratit dvě až čtyři miliardy korun," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Původně mělo všechny pozemky vykupovat město, a následně je přeprodat ŘSD. Nynější dohoda nově určuje, že ŘSD vykoupí pozemky nutné pro stavbu silnice a město pro zelený pás.

Dokument podpořili i zástupci opozice, kteří k němu měli ale několik výhrad. Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija řekla, že jí v dokumentu chybí termíny postupu. Starosta Prahy 13 a zastupitel David Vodrážka (ODS) navrhl, že město mělo s ŘSD podepsat smlouvu. "Jasně říká, jak se bude postupovat dál, ale je to jen neformální dohoda," řekl. Jeho návrh zastupitelé při hlasování schválili.

Okruh se dotkne osmi městských částí. Běchovic, Dubče, Kolodějí, Újezdu nad Lesy, Prahy 22, Nedvězí, Královic a Kolovrat. Právě tyto části má ochránit zelený pás, jehož součástí budou také protihlukové valy.

Projekt dvanáctikilometrové části okruhu mezi D1 a D11 na jihovýchodě Prahy, tzv. úsek 511, zahrnuje čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina.