husqvarna

Praha 12 přemění asfaltové plochy na zeleň nebo prostor pro jízdu na kole

Praha (ČTK) - Radnice Prahy 12 opraví nevyužívané asfaltové plochy v ulici Rakovského, Hausmannova, Botevova, Pejevová a Plevenská. Udělá tam trávníky, vysadí stromy a záhony či vytvoří takzvaný pumptrack, tedy okruh pro jízdu na kole. Cílem je umožnit lepší využití prostoru pro občany městské části, ale také zlepšení klimatických podmínek a zvýšení zadržování vody v půdě. ČTK o tom informoval místostarosta dvanácté městské části Vojtěch Mikoláš (ODS). Radnice na přeměnu dostane dotace 8,98 milionu Kč. Začít stavět se má na podzim letošního roku.

"O konkrétních možnostech zlepšení našeho okolí a projektech revitalizace jsme se s občany bavili na společných sousedských setkáních v průběhu března a dubna," uvedl Mikoláš. "Do konce roku chceme alespoň odstranit asfalt a udělat výsadbu na jaře," řekl.

Na většině vybraných míst nahradí asfalt travnatá plocha, v lokalitě Rakovského městská část navíc vybuduje okruh pro cyklisty. "Na Rakovského chtěla část občanů nechat asfalt, protože byl využíván pro to, když se děti například učí na kole," řekl Mikoláš. Radnice tam proto podle něj v návrhu spojila přeměnu povrchu se záměrem zachovat pro obyvatele nadále možnost aktivního sportování.

Revitalizace vybraných lokalit se bude financovat ze státního fondu životního prostředí, vybudování pumptracku si bude radnice doplácet z vlastního rozpočtu.

Praha 12 je městská část na jihu hlavního města, tvoří ji celá katastrální území Cholupice, Kamýk, Komořany, Modřany a Točná. Starostou městské části je Vojtěch Kos (ODS).