Komatsu potřebu bagr

Pracovní skupina bude v Brně hledat místa pro stavby domů seniorů

 

Brno 14. listopadu (ČTK) - Brno zřídilo pracovní skupinu, které bude ve městě hledat místa vhodná pro stavby domovů pro seniory. Brno má 11 domovů pro seniory s kapacitou 1930 lůžek, řekl ČTK mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Dalších asi 2000 naléhavých žádostí o umístění do domovů město eviduje. Za 30 let se podle odborníků zvýší počet seniorů v Brně o 35.000.

Skupinu zřídili radní. Členy jsou představitelé investičního a majetkového odboru, odboru pro územní plánování a odboru sociální péče. "S podněty se na nás mohou obracet kolegové zastupitelé i široká veřejnost. Zvlášť důležitá pro nás bude komunikace s městskými částmi," uvedl náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS).

Podle něj se po jednání se starosty městských částí rýsují možné projekty například v městských částech Ořešín, Kohoutovice nebo Medlánky. "Chceme do konce volebního období připravit co nejvíce lokalit pro stavbu," řekl Kerndl. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) připomněla, že už stanovenou významnou lokalitou pro sociální služby je Kociánka, kde domov je. Město tam počítá se stavbou dalších domovů pro seniory, domovů s pečovatelskou službou i zvláštním režimem, ale také bytových domů.

Další lokality by ale měly vzejít z práce nové skupiny. "Podle odborníků v Brně vzroste v následujících 30 letech počet obyvatel starších 65 let o více než 35.000. Nejpalčivějším problémem je otázka bydlení. Bude ale potřeba tomuto vývoji přizpůsobovat i služby, které zajišťuje město. Je to třeba odstraňování bariér, speciální senior bus nebo SOS tlačítko," řekla Vaňková.

Brno má nyní 11 domovů pro seniory, například v ulicích Kociánka, Holásecká, Vychodilova, Věstonická nebo Okružní. Nabízejí skoro 2000 míst, polovina je v režimu domova pro seniory a polovina jako domov se zvláštním režimem. V domech s pečovatelskou službou je dalších 930 bytů. Brno má kolem 380.000 obyvatel.