Cime 3 kvartal 2024

Poslední etapa opavského obchvatu má pravomocnou EIA

Opava 6. května (ČTK) - Nejméně připravený úsek obchvatu Opavy má už pravomocné posouzení vlivu na životní prostředí, takzvanou EIA. Technická studie vypracovaná na náklady opavského magistrátu bude nyní převedena na Ředitelství silnic a dálnic, které má silnici za více než 700 milionů korun postavit. ČTK to dnes řekl Martin Dostál z odboru rozvoje města a strategického plánování.

"Získání EIA je pro další průběh stavby klíčové. Teprve nyní může investor začít územní řízení a žádat o stavební povolení. Může začít výkup pozemků," uvedl Dostál. Dodal, že ještě před tím ale Opava na ŘSD převede veškerou dosud vypracovanou dokumentaci. Město ji nechalo zpracovat ve své režii, aby přípravu stavby urychlilo. "Jak bude stavba konkrétně pokračovat, je už v rukou státu. Bylo by za nás fajn, kdyby územní řízení bylo vydáno kolem roku 2022. Samotná stavba by pak mohla začít v roce 2025.

Po jejím dokončení by byl hotov celý obchvat Opavy, který je rozdělen na jižní a severní část. Severní staví stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic. Spojka S1 je v provozu už několik let. Východní část už byla dokončena. U západního úseku skončilo výběrové řízení na zhotovitele. Obálky s nabídkami se mají otevírat tento týden. Náklady na tuto stavbu se odhadují na 1,2 miliardy korun.

Jižní obchvat má také tři etapy. Dokončen je úsek mezi silnicemi Těšínská a Hradecká. Úsek mezi ulicemi Hradecká a Olomoucká projekčně připravil Moravskoslezský kraj, stavět ho má stát. Na tuto stavbu ještě navazuje obchvat Otic, ten by měl platit kraj. Poslední etapa nyní získala EIA a začne příprava projektu. Celý obchvat Opavy by měl být dokončen kolem roku 2027.