Cime 3 kvartal 2024

Portugalsko ukončí poskytování víz za investice, chce tlumit růst cen bytů

Lisabon 17. února (ČTK) - Portugalsko zruší svůj program vydávání víz bohatým investorům. Ohlásil to ve čtvrtek večer premiér António Costa při představení balíku opatření, skrze které vláda chce tlumit růst cen rezidenčních nemovitostí a nájmů, píší agentury. Socialistická vláda chce také zakázat vydávání nových licencí pro ubytování turistů, což pravicová opozice považuje za útok na vlastnická práva.

Program víz pro investory Portugalsko zahájilo v roce 2012. Od té doby jich vydalo na 11.600 a ze zahraničí tak přitáhlo 6,8 miliardy eur. Podmínkou pro získání víza byla investice do nemovitosti v hodnotě nejméně půl milionu eur či vytvoření alespoň deseti nových pracovních míst. Nejpopulárnější byl program mezi Číňany či Brazilci.

Premiér Costa odůvodnil zrušení programu úmyslem "bojovat proti cenovým spekulacím na realitním trhu". Podle deníku Financial Times však vládní představitelé uznávají, že program nebyl hlavním důvodem růstu cen nemovitostí.

Mezi dalšími opatřeními, které premiér představil, je pozastavení vydávání nových licencí pro ubytování turistů, například skrze platformu Airbnb. Výjimku budou mít jen venkovské oblasti. Vláda si chce také pronajmout na pět let od soukromých vlastníků nyní neobývané byty a domy a pak je dále pronajímat lidem, kteří hledají bydlení.

Podle premiéra růst cen na realitním trhu dostává do svízelné situaci nejen ekonomicky slabší domácnosti, ale už také střední třídu. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat se ceny nemovitostí mezi roky 2010 až 2022 zvýšily o 75 procent a ceny nájmů za stejné období o 25 procent. Napjatá je situace na realitním trhu především ve dvou největších portugalských městech - Lisabonu a Portu.

Pozastavení programu poskytování víz zámožným cizincům tento týden ohlásilo také Irsko.