husqvarna

Podle vládního plánu bude nová krumlovská točna stát 1,5 miliardy

 

České Budějovice 17. prosince (ČTK) - Národní investiční plán (NIP) pro léta 2020 až 2050 počítá s tím, že nové českokrumlovské otáčivé hlediště bude v novém divadelním traktu, připojeném k zámecké zahradě. Odhad nákladů je 1,5 miliardy Kč. Stejnou sumu by mělo stát nové divadlo v Českých Budějovicích. Vyplývá to z materiálu, který zveřejnila vláda.

NIP na léta 2020 až 2050 počítá pro Jihočeský kraj s investicemi za 277 miliard korun. Z toho je až 160 miliard pro stavbu nového bloku jaderné elektrárny Temelín, na dopravní stavby jako dálnice D3, modernizace železnic nebo stavby obchvatů 84 miliard Kč. NIP zahrnuje v ČR téměř 20.000 projektů za osm bilionů korun. Plán ale neuvádí, kolik, kdy a z jakých zdrojů získá na projekty peníze.

"Nový divadelní trakt bude obsahovat otáčivé hlediště s kapacitou 1100 míst, technické a divácké zázemí odpovídající potřebám letní divadelní scény," uvádí NIP k točně. Stavba by podle plánu měla začít v roce 2023.

V zámecké zahradě by současná točna měla zůstat do roku 2023. Před časem to ČTK řekl náměstek primátora Českých Budějovic Juraj Thoma (Občané pro Budějovice). Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek loni několikrát řekl, že dává přednost variantě, kdy by se hlediště přesunulo do divadelního traktu v bývalém zahradnictví. Zámecká zahrada by se o tento dnes nevyužívaný prostor rozšířila; tuto variantu upřednostňovala i Česká komora architektů. Památkářům i UNESCO točna v zahradě dlouhodobě vadí.

"Pro mě je potěšující zpráva, že je tam (v NIP) točna zmíněná. Stát tím vyjadřuje, že to chce řešit. Důležité je, že stát chce s řešením točny pomoci," řekl dnes ČTK Průdek. Dodal, že vznikla i nová pracovní skupina, kterou ustavil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Podle NIP by se v roce 2023 mělo začít stavět i nové divadlo s koncertním sálem v Českých Budějovicích. Hrálo by v něm Jihočeské divadlo a Jihočeská filharmonie, investice by byla 1,5 miliardy Kč. Město plánuje, že budovu postaví na Mariánském náměstí. Radní v pondělí vzali na vědomí návrh na změnu územního plánu v lokalitách U Požární zbrojnice a Za Poliklinikou.

"Tato změna definitivně přiřkne území na Mariánském náměstí novému divadlu. Je to další krok, který směřuje k tomu, že se občané konečně dočkají nového kulturního zázemí - divadla a filharmonie," řekl ČTK Thoma.

Skupina, která připravuje podklady pro stavbu nové budovy, dokončila v listopadu studii. Povede k vypsání architektonické soutěže, kterou by radnice mohla vyhlásit v roce 2021. "Náklady na soutěž jsou podle kvalifikovaného odhadu osm až deset milionů korun," uvedl Thoma.

Studie zahrnuje dvě možnosti: buď přesun všech divadelních souborů do nové budovy, nebo variantu, kdy by činohra zůstala ve staré budově.

Krumlovská točna přináší Jihočeskému divadlu čtyři pětiny tržeb, které jsou 54 milionů Kč ročně. Na otáčivé hlediště letos přijelo na 96 představení 58.863 diváků, tržby z prodeje vstupenek vzrostly oproti minulé sezoně o 15 procent na 43,3 milionu Kč. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.