Cime 3 kvartal 2024

Po roce 1989 vyrostly v ČR desítky kostelů

 

Praha 14. června (ČTK) - Po roce 1989 bylo v ČR nově postaveno několik desítek kostelů. Zdaleka nejvíce je jich římskokatolických, které vyrůstaly zejména na Moravě a ve Slezsku. Nové kostely po roce 1989 představila i evangelická a bratrská církev.

Výběr informací o nově postavených kostelích po roce 1989 k 20. výročí vysvěcení římskokatolického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v pražských Strašnicích 17. června 1994:

- Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v pražských Strašnicích se střechou ve tvaru hyperbolického paraboloidu vyrostl v letech 1992-1994 za 19 měsíců. Autorem nezvyklého návrhu kostela byl architekt Jindřich Synek, který také několik sakrálních staveb rekonstruoval.

- Novodobé kostely mají podle odborníků trochu jiné zaměření než dříve. Slouží daleko více jako komunitní centra, mají například kinosály, klubovny nebo kavárny. A obzvláště na sídlištích, kde většinou chybí veřejná infrastruktura, pak plní funkci místa, kde se lidé potkávají nejen v rámci bohoslužeb.

- V olomoucké arcidiecézi vyrostl například v letech 1996-1997 moderní kostel Svaté Rodiny v Luhačovicích na Zlínsku nebo v roce 2003 kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně na Jižních Svazích. A v roce 2017 byl vysvěcen v obci Sazovice v okrese Zlín kostel svatého Václava, jehož válcový tvar byl inspirován rotundami z doby svatého Václava.

- V brněnské diecézi vznikl kupříkladu v roce 2004 kostel Panny Marie Královny v Hrušovanech u Brna, o čtyři roky později kostel svatého Ducha v Šumné na Znojemsku či moderně pojatý poutní kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě na Žďársku.

- V samotné moravské metropoli vznikl již v roce 1995 kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, a to na sídlišti v Žabovřeskách. Jeho stavbu iniciovali Salesiáni Dona Boska. Od roku 2017 se v Brně-Lesné staví kostel blahoslavené Marie Restituty Brno-Lesná, který připomíná rotundu se samostatnou trojhrannou věží.

- K významnějším novým kostelům v ostravsko-opavské diecézi náleží třeba poutní kostel Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách na Bruntálsku z roku 1995, jedna z největších novostaveb kostela s výraznou 48 metrů vysokou věží, kostel Krista - Dobrého Pastýře v Hněvošicích na Opavsku z roku 1996, na půdorysu slzy navržený kostel svaté Barbory v Loukách nad Olší na Karvinsku z roku 2000 nebo kostel svatého Ducha v Ostravě-Výškovicích z roku 2007.

- V pražské arcidiecézi vznikl kromě kostela ve Strašnicích v roce 2004 kostel svaté Alžběty v Praze-Kbelích elipsovitého tvaru, který má připomínat pecen chleba, z něhož byla část odkrojena a rozdána. V květnu 2007 pak byl na sídlišti Jižní Město otevřen nový kostel a Komunitní centrum Matky Terezy. Podobné, ale menší zařízení pro kulturní, duchovní a sociální aktivity předtím vzniklo na západě metropole v Nových Butovicích. A loni v listopadu se začal na pražském Barrandově stavět nový kostel Krista Spasitele s komunitním centrem. Dokončení je plánováno na září 2020.

- V listopadu 2000 byl kupříkladu otevřen v Písku kostel svatého Karla Boromejského na půdorysu šesticípé hvězdy, na Plzeňsku vyrostl v roce 2004 trapistický klášter Matky Boží v Novém Dvoře u Toužimi a v královéhradecké diecézi byl v témže roce vysvěcen architektonicky odvážný ekumenický kostel Boží lásky v Budislavi u Litomyšle, vtesaný do skály.

- V roce 2003 vznikla evangelický Sborový dům v Letohradě na Orlickoústecku. Církev bratrská otevřela v roce 2007 kostel Bétel (Boží dům) v Poděbradech, v listopadu 2010 kostel připomínající Noemovu archu v Černošicích a o měsíc později kostel v Litomyšli se střídavě skloněnými pultovými střechami.