Cime 3 kvartal 2024

Plzeňský kraj postaví v Plané na Tachovsku nemocnici za 500 mil. Kč

Planá (Tachovsko) (ČTK) - Plzeňský kraj postaví v Plané na Tachovsku asi za půl miliardy korun nemocnici následné péče na doléčování pacientů. Studie stavby na příjezdu od Plzně u hlavní silnice je hotová, projekt by měl být vypracován příští rok, řekla ČTK starostka Martina Němečková (Pro Planou STAN). Novou nemocnici následné péče vítají také ostatní starostové Tachovska, které je jedním ze dvou okresů ČR, kde chybí nemocnice akutní péče s odděleními lůžkové chirurgie nebo interny.

"Stará nemocnice následné péče Svatá Anna, která funguje desítky let a patří kraji, je v historické budově u redemptoristů a má strop v modernizaci. Tam už se to dále nedá posunout ani kapacitou, ani vybavením," řekla Němečková. Velké pokoje bez WC neodpovídají standardům péče. Nová nemocnice následné péči by se rozšířila ze současných 100 na 150 lůžek, dále tam má být výjezdové místo záchranky, heliport i nonstop chirurgická ambulance pro prvotní ošetření. Dnes musí lidé se zlomenou nohou 60 km do Plzně nebo 60 km do Chebu. Pokud pro ně jede sanitka, tak je až 2,5 hodiny blokovaná a nemůže jet k vážnějším případům v okrese.

"Aktualizace zásad územního rozvoje brzdí schválení našeho územního plánu, který už je rok hotový," uvedla starostka. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) by měli zastupitelé kraje schválit aktualizaci zásad územního rozvoje v září, nejpozději do konce roku. "Příští rok dáme peníze na projekt. A pak budeme čekat, jestli se objeví dotace," uvedl. Stavba na nich není zcela závislá, ale podle hejtmana kraj teď nevydá půl miliardy, když ještě současná nemocnice nějaký rok vydrží. Určitě se objeví dotační tituly pro lůžka následné péče, řekl.

Poté, co kraj a Planá schválí zájmovou plochu pro sociální a zdravotní účely, převede podle dohody Pozemkový fond pozemky na kraj. "Pak se posuneme dál v projektu," řekla Němečková. Nemocnice následné péče by vyšla zhruba na 300 milionů, poliklinika s ordinacemi a výjezdovým místem záchranky na dalších 200 milionů Kč, odhad je ale 1,5 roku starý. "Dá se to stavět na etapy, musíme mít ale připravený projekt," uvedla.

Novou nemocnici v Plané podporuje i starosta Tachova Petr Vrána (Volím Tachov). "Jsem nadšená tímto projektem následné péče v našem regionu a velmi ho podporujeme," řekla Silvie Vajskebrová (Studánka sobě), starostka Studánky. Podle starostů budou kapacity nemocnic následné péče potřeba stále víc, protože pacienti z akutních nemocnic jsou po zákrocích propouštěni dřív a musí se někde doléčovat.

Nemocnice s akutními lůžky chirurgie, interny a JIP skončila v Plané před 21 lety. Do okresu se zhruba 50.000 obyvateli za tu dobu přišly za prací do velkých průmyslových zón desetitisíce lidí a potřeba zdravotní péče tam vzrostla.