Cime 3 kvartal 2024

Plzeň začala po 15 letech znovu stavět městské byty, celkem 183

Plzeň 26. ledna (ČTK) - Plzeň začala po 15 letech znovu stavět městské byty. Na Zátiší při výjezdu na Domažlice a dálnici D5 vybuduje do září 2022 celkem 18 domů se 183 byty o ploše 32 metrů čtverečních a 46 metrů čtverečních. Budou pro lidi, kteří na komerčním trhu obtížně získávají nájemní nebo vlastní bydlení. Na 2,5 roku je vyčleněno 405 milionů korun, řekl ČTK radní David Šlouf (ODS). Jde o největší bytový projekt v Plzni za posledních 15 let.

Poslední byla obytná zóna Sylván. Od té doby město pouze rekonstruovalo nebo přistavovalo nízký počet jednotek. "Začínají demoliční práce a budování sítí a pak se hned začne stavět," uvedl Šlouf. K zemi půjde v první ze dvou etap osm z 23 domů, kde bydlelo asi 210 lidí. Lidé ze zhruba 30 z celkem 92 bytů už byli přestěhováni loni na podzim.

Na revitalizaci více než čtyřhektarové lokality mezi ulicemi Línská a Kreuzmannova má město v letošním rozpočtu 136 milionů Kč. Byty buduje útvar investic, který vysoutěžil dodavatele a domy pak předá bytové správě. První domy by měly stát v polovině příštího roku.

"Hlavními cílovými skupinami, které tam budou, jsou senioři, zdravotně postižení, mladé rodiny a starousedlíci, kteří se chtějí vrátit a musí plnit náležitosti vyplývající z nájemní smlouvy, tedy hlavně mít vše včas zaplacené a nesmí s nimi být problémy v oblasti sousedského soužití," řekl Šlouf. Vrátit se chce 33 rodin.

Nájemné bude standardní. Byty zvláštního určení a bezbariérové budou za 50 Kč/m2 na měsíc a pro ostatní bude platit stejný ceník jako pro všechny ostatní městské byty, u nichž je základní sazba 82,10 Kč/m2. Plzeň vlastní 2900 bytů, městské nájemní byty jsou na trhu nejlevnější.

Projekt Zátiší bude ze 40 až 50 procent hrazen z prodeje 483 městských bytů na Sylvánu, postavených s dotacemi v letech 2002 až 2005. Plzeň jich zatím prodala zhruba polovinu a veškeré příjmy dává na Zátiší. Město z prodeje získá 150 až 200 milionů Kč.

Na složení nájemníků Zátiší spolupracovala radnice se sociálním geografem Luďkem Sýkorou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj je projekt v ČR unikátní nabídkou dostupného a sociálního bydlení, prevencí segregace a podporou sociálního začleňování. Výrazné změní úroveň bydlení v místě i složení obyvatel.

Plzeň chce podle Šloufa dál stavět byty pro seniory a pro mladé rodiny. Vyhledává další lokality, každou pro 100 až 200 bytů, různě rozprostřených po městě. Vhodné jsou bývalá kasárna Světovar, Cukrovarská ulice u zimního stadionu, Skvrňany a Sylván.