husqvarna

Plzeň buduje za 640 mil vědeckotechnický park pro inovační firmy

Plzeň 21. února (ČTK) - Plzeň začala budovat za 640 milionů korun s DPH vědeckotechnický park pro inovační firmy Tech Tower v bývalém pivovaru a kasárnách na Světovaru na Slovanech. Stavba, která naplno propukne na jaře, potrvá dvě stavební sezony, řekl ČTK vedoucí magistrátního odboru investic Pavel Grisník. Dotace EU má činit 180 milionů Kč. Jde o největší investici města v letošním a příštím roce.

"Otevřít by se měl v prosinci 2021," řekl o parku vedoucí přípravy a realizace odboru Jaroslav Petrák. Staveniště už převzaly firmy Geosan a Pohl a začaly s demolicemi na bývalých ležáckých sklepích pivovaru, nejvyšší budově areálu. Firmy už také vyklízejí vilu u vstupu. Oba objekty projdou rekonstrukcí včetně přípojek a přeložek. Většina demolic je hotová z první etapy rekonstrukce, kterou město provádělo, než narazilo na škodlivý korkodehet. Poté činnosti utlumilo. Původně tam měla být kulturní fabrika a městský archiv.

Cena stavby je vyšší než projektovaná. Podle Grisníka proto, že v době soutěže na dodavatele měly stavební firmy nejvíc práce a mohly si ceny diktovat. Kdyby ale město soutěž zrušilo, přišlo by o dotaci. Zastupitelé proto loni v prosinci rozhodli o navýšení ceny zhruba o 200 milionů Kč. Nechali si zpracovat nezávislé odborné posouzení, podle něhož to byla cena v místě i čase obvyklá.

"V sedmipatrových ležáckých sklepích zůstanou kóje, které se půdorysně přepaží. Vznikne patro a v posledním podlaží v bývalé tělocvičně open space (spojené kanceláře)," uvedl Petrák. Hlavní částí budou vývojová centra a vertikální bazén na testování dronů pod vodou, takzvaných miniponorek. Bývalá pivovarská vila bude sloužit pro dětskou skupinu, kuchyni a kanceláře. Součástí stavby je parkoviště pro 50 vozidel, nové komunikace a náměstíčko.

Šestihektarový Světovar bude ze třetiny zastavěný bytovými domy, které od roku 2017 buduje firma BC Real. "Město už má dále projekt na archiv a parkovací dům, jejichž stavby potrvají dva roky," řekl Grisník. Na archiv, kam se přesunou pracoviště z Veleslavínovy ulice, už jsou veškerá stavební povolení i prováděcí projekt. Vychází podle projektanta na 360 milionů Kč včetně DPH.

Archiv vznikne z bývalých skladů Bratislava, jejich plocha se zdvojnásobí. Nový parkovací dům pro 400 automobilů, na nějž běží územní řízení, bude mít tři podzemní a šest nadzemních podlaží. Pokryje potřeby areálu kromě bytových domů. Do konce roku bude mít odbor investic stavební povolení a prováděcí projekt a příští rok bude nárokovat peníze v městském rozpočtu.

"V areálu zbude ještě jedna vila a kotelna s rampou a komínem. Útvar koncepce města už vymýšlí, co s tím," řekl Grisník. Zdi kolem Světovaru se podle Petráka opraví. Areál bude průchozí a otevřený pro veřejnost, původní zděné oplocení zachová industriální vzhled původního areálu pivovaru, dodal Petrák.