Cime 3 kvartal 2024

Pět projektů za desítky milionů pomůže v Brně cyklistům i chodcům

Brno (ČTK) - Brno chystá pět projektů za desítky milionů, které by měly pomoct cyklistům, chodcům i řidičům. Patří mezi ně například mimoúrovňové křížení cyklostezky v Křenové ulici, vznik komunikace pro pěší a cyklisty pod Mniší horou nebo přemístění zastávky MHD v Řípské ulici. V tiskové zprávě to uvedla Anna Dudková z tiskového oddělení magistrátu. Termíny jednotlivých prací budou záviset na tom, jak budou připravené projekty.

Zpracování pěti nových investičních záměrů schválili radní. Největším projektem odhadem za 60 milionů je mimoúrovňové křížení cyklostezky v Křenové ulici. "Přispěje k bezpečnosti a pohodlí cyklistů, aniž to bude mít vliv na ostatní druhy dopravy na frekventované komunikaci. Cyklostezka bude vedena pod mostem, na rampách a povrchově v navazujících úsecích. Zajištěno bude také její napojení na chodník a na připravované cyklopruhy na Křenové," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Až 17 milionů korun by mohla stát rekonstrukce komunikace v Kolískově ulici, kde se upraví šířkové uspořádání, vzniknou parkovací stání, chodníky a bezpečnostní prvky. Rekonstrukce čeká také náměstí v Divišově čtvrti, jejímž cílem je zajištění bezpečnosti v nebezpečné křižovatce a vytvoření kvalitního parkovacího prostoru. Vzniknou i podzemní kontejnerové prostory, 21 parkovacích stání a bezpečnostní prvky.

Až devět milionů by mohla stát pěší komunikace s povoleným vjezdem cyklistů pod Mniší horou. Propojí lokalitu Medláneckých kopců a prostor v blízkosti zoo. Posledním investičním záměrem zhruba za osm milionů je přemístění a vybudování zastávky MHD v Řípské ulici. "V současnosti je zastávka ve špatném stavu. Nástupní prostor je malý, nevede sem komunikace pro pěší a povrch zastávky je částečně bahnitý, zcela chybí bezbariérové prvky," uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Město proto počítá s posunutím zastávky ke křižovatce Řípské a Tuřanky. "Nová zastávka bude delší, přístupná bezbariérovou trasou. Součástí bude i přístřešek a městský mobiliář. V místě zastávkyse zruší nelegální parkovací stání. Čtyři nová místa pro parkování vozidel naopak vzniknou v místě původní zastávky," dodal Kratochvíl.