husqvarna

Penta Real Estate v Praze staví rezidenční nemovitosti za víc než 6,5 mld. Kč

Praha (ČTK) - Realitní divize společnosti Penta Investment Real Estate staví v Praze rezidenční nemovitosti za více než 6,5 miliardy korun. Jde o projekty Nuselský pivovar, Nová Waltrovka, Rezidence Juliska, Victoria Palace a malý projekt Chittussi. Společnost má rozestavěných 768 bytů. Zároveň Penta Real Estate připravuje projekt Mocca v pražských Vysočanech, kde by měl být zahájen prodej bytů letos na podzim. ČTK to sdělil vedoucí obchodního oddělení Penta Real Estate Jan Kalaš.

Cena za metr čtvereční bytu v nemovitostech vystavěných Pentou se liší podle lokality, umístění v budově, dispozici a dalších parametrů. V průměru se ale podle Kalaše cena pohybuje okolo 160.000 korun za metr čtvereční. Podle vedoucího obchodního oddělení jsou zákazníci většinou schopni koupit nemovitost bez sjednání hypotéky, a proto je cena nabízených bytů vyšší než aktuální průměr. Firma má nyní na prodej 420 bytů.

Podle analýzy Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) se cena pražských nových bytů na konci roku 2022 zastavila na průměrné ceně 151.643 korun za metr čtvereční a letos by neměla dále výrazněji růst. Celková hodnota nových pražských bytů na konci roku 2022 tak podle analýzy činila přibližně 49,5 miliardy korun.

V areálu Nuselského pivovaru v Praze 4 bude 490 bytů. Kromě nové bytové výstavby se budou rekonstruovat historické prostory pivovaru. Prostory by se měly kolaudovat koncem roku 2025. Výstavba a rekonstrukce celkově vyjde přibližně na tři miliardy korun.

Na Nové Waltrovce bude v budoucnu stát 500 bytových jednotek. Momentálně je dokončena hrubá stavba první etapy, ve které se nachází 78 bytů a kolaudovány by měly být začátkem příštího roku. Výstavba celého areálu bude podle Kalaše trvat ještě několik let a cena všech etap by se měla pohybovat okolo dvou miliard korun.

S kolaudaci bytů v dejvickém Victoria Palace se počítá v prvním čtvrtletí příštího roku. V projektu je 93 jednotek a náklady na výstavbu se pohybují okolo 1,3 miliardy korun.

V pražské Rezidenci Juliska na Podbabě bude 79 bytů a podobně jako u Victoria Palace se kolaudace předpokládá v prvním čtvrtletí 2024.

Malý projekt Penty Real Estate vila Chittussi v Praze 6, pojmenovaný po českém krajináři z 19. století, nabídne 13 bytů. Dokončení stavby je plánováno na třetí čtvrtletí letošního roku. Stavba celkově vyšla na 200 milionů korun.

Na kolik přesně finančně vyjde připravovaný projekt Mocca Vysočany, Kalaš nechtěl odhadovat. "V tuto chvíli běží stavební řízení, pokud půjde všechno dobře, zahájíme stavbu a zároveň i prodej bytů během podzimu 2023. Po získání stavebního povolení také budeme schopni upřesnit celkové investiční výdaje a cenu bytů, ale zatím počítáme s cenovkou kolem 140.000 korun za metr čtvereční," dodal Kalaš.

V rané přípravné fázi je také výstavba čtvrtého kvadrantu na Vítězném náměstí, ve kterém by kromě jiného měly být také rezidenční jednotky. Vedle těchto rezidenčních projektů se dokončuje projekt Masaryčka, který navrhla architektka Zaha Hadid. První etapa výstavby na Masaryčce, která se rozprostírá podél ulic Na Florenci a v Hybernské, se nyní blíží do fáze kolaudace a týká se jen komerčních a kancelářských prostor. Další etapy směrem k Florenci ale podle Kalaše zahrnují na žádost města a městské části i rezidenční bydlení.

Penta Real Estate vznikla oddělením realitní divize společnosti Penta Investments, jejíž počátky sahají do roku 1994. Skupina Penta vstoupila do realitního sektoru v roce 2005. Kromě České republiky funguje hlavně na Slovensku a v Polsku.