Cime 3 kvartal 2024

Pardubický kraj může letos získat od státu na silnice 618 milionů

Pardubice 8. srpna (ČTK) - Pardubický kraj by mohl letos získat od státu až 618 milionů korun na rekonstrukce silnic nižších tříd a na přípravu přivaděčů k budoucí dálnici D35. V částce je obsažen také mimořádný příspěvek téměř 247 milionů korun na zklidnění dopravy na vybraných úsecích krajských komunikací. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

Od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) by měl kraj na opravy svých silnic dostat 245 milionů korun, k nimž přidá dalších 39 milionů korun jako převod z loňského příspěvku.

Pardubický kraj je tranzitním regionem, s čímž je spojena také nadměrná zátěž na některých místech. Situaci by mělo zlepšit zklidnění dopravy, které spočívá především v omezení tonáže pro projíždějící nákladní auta, například limitem 12 tun. "Mohou to být i další dopravní opatření typu vjezdová brána, kruhová křižovatka, tichý kryt nebo ostrůvky na přechodech," uvedl Barták. Vjezdovými ostrůvky pro zvýšení bezpečnosti bude opatřena třeba silnice II/366, kterou mnoho aut sjíždí z křižovatky na státní komunikaci I/35 do Svitav a projíždí přes tři vesnice.

Na výstavbu přivaděčů a obchvatů spojených se stavbou dálnice D35 dostane kraj letos z rozpočtu SFDI na projektové práce 11,6 milionu korun, dalších 74 milionů korun je určeno pro Správu a údržbu silnic. "Jako první by se měl začít budovat obchvat Dašic a dále silnice kolem Rokytna na Pardubicku, která také bude plnit funkci obchvatu. To jsou úseky, jejichž projektová příprava probíhá v rámci rozpočtu kraje, zbylé řeší krajští silničáři," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Pardubický kraj získá na základě aktualizovaného memoranda z roku 2017 od státu během několika let 2,7 miliardy korun na výstavbu přivaděčů k D35. Měly by být hotové současně s jednotlivými úseky dálnice, zahájení její výstavby ale zdrželo zrušení výběrového řízení na výstavbu první části z Opatovic do Časů.

Podle dřívějších informací budou za státní peníze v souvislosti s D35 upraveny komunikace II/360 mezi Ústím nad Orlicí a Litomyšlí, modernizovat se bude silnice II/312 v úseku Choceň - České Libchavy - Žamberk. Nejdražší bude nová spojnice Vysokého Mýta a Chocně, která bude sloužit i jako obchvat Chocně. Pokud by novostavba byla ekonomicky a pozemkově příliš náročná, modernizovaly by se dosavadní silnice do Chocně. Další stavbou je přeložka silnice II/322 v úseku Černá za Bory - Dašice, která bude současně tvořit obchvat obce Zminný a napojí se na okružní křižovatku Dašice.