Cime 3 kvartal 2024

Pardubický kraj dostane od státního fondu 370 mil., opraví silnice 2. a 3. třídy

Pardubice 24. listopadu (ČTK) - Pardubický kraj získá na opravy, modernizace a výstavbu silnic druhé a třetí třídy od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dotaci 370 milionů korun. Peníze využije v roce 2023, opravovat za ně bude i mosty. Poslouží na úpravy silnic nad rámec těch, které měl kraj v plánu, uvedl v tiskové zprávě Michele Vojáček z kanceláře hejtmana. Na letošní rok Pardubický kraj od Státního fondu dopravní infrastruktury získal na opravy silnic druhé a třetí třídy 226 milionů korun. Dalších 400 milionů korun bylo určeno na výstavbu přivaděčů k dálnici D35.

"Seznam silnic, které budeme za peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury opravovat, v tuto chvíli finalizujeme. Už teď je ale jisté, že sem bude patřit modernizace silnice III/30523 ve Vraclavi, kde je očekávaná investice více než 27 milionů korun," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Mezi další silnice, které bude kraj opravovat, patří i úsek Jablonné – Bystřec, z předpokládaných nákladů více než 45 milionů korun se příští rok utratí 18,5 milionu korun. V plánu je rovněž oprava silnice III/ 36810 v Lanškrouně za více než 16,5 milionu korun.

Pardubický kraj chce v roce 2023 opravit několik desítek silnic a mostů na svých komunikacích. Na ně počítá s přibližně 450 miliony korun, další finance budou z evropských fondů a právě z dotace SFDI.

V příštím roce kraj také dostane 450 milionů korun na stavbu dálničních přivaděčů, což je méně, než by bylo podle hejtmanství potřeba. "Rozpočet na stavbu přivaděčů byl schválen v roce 2010, kdy byly ceny podstatně nižší, než jsou dnes. Schůzku s ministrem dopravy Martinem Kupkou máme naplánovanou na příští čtvrtek a máme připravená i další témata. Chtěli bychom, aby nám stát umožnit přesouvat peníze určené na přivaděče tam, kde je vyšší cena stavby. Nyní je určena limitní částka na jednotlivou stavbu přivaděče," uvedl Kortyš.

S Kupkou chce také projednat již dříve připravované memorandum o spolupráci při přípravě zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy na křížení silnic druhé a třetí třídy v Pardubickém kraji s důležitými železničními tratěmi. Výsledkem by mělo být zvýšení traťové rychlosti až na 200 kilometrů v hodině. Na lokálních tratích by mělo dobu jízdy i bezpečnost zvýšit rušení některých železničních přejezdů. Mluvit se bude i o rekonstrukci a modernizaci dvou mostů, mostu Pavla Wonky v Pardubicích, který je na důležitém dopravním uzlu města, a v Řečanech nad Labem. Náklady na jeho opravu značně vzrostly kvůli požadavkům Povodí Labe na bezpečnost povodňových průtoků či nutné šířky plavební dráhy.

Na letošní rok Pardubický kraj od Státního fondu dopravní infrastruktury získal na opravy silnic druhé a třetí třídy 226 milionů korun. Dalších 400 milionů korun bylo určeno na výstavbu přivaděčů k dálnici D35.