husqvarna

Pardubice začínají projektovat obnovu náměstí Republiky

Pardubice (ČTK) - Město Pardubice začne projektovat první etapu obnovy náměstí Republiky. Lokalita je vstupní branou do městské památkové rezervace. Bude tam víc stromů, nová fontána a kolem kostela nebude možné parkovat. Náklady se budou pohybovat mezi 40 až 60 miliony korun. Novinářům to dnes řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

"Cílem je vytvoření moderního a přívětivého prostoru pro obyvatele města. Bereme to jako první etapu revitalizace náměstí, zaslouží si komplexní obnovu. V dalších etapách bude potřeba řešit dopravní situaci a druhou stranu náměstí u Grandu," řekl primátor.

Město má hotovou architektonickou studii, na podobě náměstí se podíleli i obyvatelé, chtěli vyřešit dopravu, zeleň a požadovali vybudování vodního prvku.

U kostela svatého Bartoloměje je několik parkovacích míst, která město zruší. Trávník u památníku padlých nebude zabírat tolik místa, bude tam ale víc vysázených stromů, lavičky a fontána. Celý prostor se zvětší ve prospěch chodců, protože autobusy nebudou parkovat v zálivu, ale na silnici.

"Parkování nepatří do historického centra, aspoň ne v takovém rozsahu. Vodní prvek bude připomínat řeku, která tam kdysi tekla," řekl Nadrchal.

Město už také rozhodlo, co udělá s podchodem, který je kvůli havarijnímu stavu zavřený od roku 2016. Radnice ho zakonzervuje a dá odbourat vchody, které vystupují na povrch. Místo bude předlážděné.

"Do budoucna to může fungovat jako technický přístup pro inženýrskou infrastrukturu. Moderní trendy v dopravě spíš preferují mimoúrovňové křížení. Investice do podchodu by byla tak enormní, že toto řešení se nabízí jako přijatelnější," řekl Nadrchal.

Po zprovoznění severovýchodního obchvatu se očekává, že se v centru města zklidní doprava. Náměstím Republiky by tak měla vést i cyklostezka a zvětší se přechod pro chodce. "Součástí studie je, že by měl vzniknout dvanáctimetrový přechod pro chodce od Zelené brány na třídu Míru. Jde to v ruku v ruce s plánovaných vymístěním trolejbusů z třídy Míru," řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).

Pokud vše půjde podle plánu, tak by obnova náměstí měla začít v roce 2025, dodal Hrabal.