husqvarna

Oprava uzavře na celé prázdniny Husovické tunely v Brně

 

Brno 19. června (ČTK) - Husovické tunely v Brně, jimiž denně projede 40.000 až 45.000 aut, se od 1. července na celé prázdniny uzavřou. Důvodem je výměna technologií pro bezpečnější provoz. Nové bude osvětlení, požární zabezpečení, kabeláž, vzduchotechnika, bezpečnostní prvky. Ředitelství silnic a dálnic dnes podepsalo smlouvu s firmou, která výměnu zajistí, řekl ČTK ředitel brněnského závodu David Fiala. Automobily, které normálně projíždějí tunely, se přesunou do brněnských ulic.

"Jednali jsme i s paní primátorkou, která nás žádala, zda nelze opravu odsunout, ale chystáme ji čtyři roky a technologie měníme po téměř 20 letech," řekl Fiala. Tunely slouží od roku 1998. Silničáři za modernizaci zaplatí 142 milionů korun.

"Opravu po polovinách nelze udělat, protože technologie neumí fungovat jen v jednom tubusu. Když něco vypneme, vypne se to v celém tunelu. Navíc už nešlo dále čekat kvůli tomu, že výpadky a poruchy se množily, opravovali jsme je vždy v noci," vysvětlil Fiala.

V dopravní špičce tunely projede až 5500 aut za hodinu. V letních měsících ale bývá provoz citelně nižší než po zbytek roku.

Dopravní situaci ale zkomplikuje ve městě i uzavírka Zábrdovického mostu, který by mohl částečně sloužit jako objízdná trasa. Značené objízdné trasy budou pro nákladní dopravu v obou směrech po Sportovní ulici, Drobného a Provazníkově, osobní auta pojedou ve směru na Svitavy Provazníkovou a Merhautovou, v opačném směru do Židenic po třídě generála Píky a Provazníkově. Řada řidičů, kteří tudy jezdí denně, si obvykle najdou i jiné objízdné trasy.

Pro lidi z východu Brna bude situace v létě složitá i kvůli dalším opravám. Vedle zmíněného Zábrdovického mostu se bude opravovat ulice Otakara Ševčíka a pokračuje se v opravách Dornychu a Plotní, kvůli čemuž je zúžená silnice kolem autobusového nádraží na Zvonařce. Přes prázdniny také nebude jezdit tramvajová linka 8 do Líšně, nahradí ji autobusy.