husqvarna

Ombudsman napsal premiérovi kvůli návrhu stavebního zákona

Brno 15. dubna (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka postupuje ohledně návrhu nového stavebního zákona nestandardně. Křeček se kvůli tomu obrátil na předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Kancelář ombudsmana to dnes uvedla na svém webu.

"Od samého počátku přípravy nového stavebního zákona postrádám na straně ministerstva promyšlenost, profesionalitu i přiměřenost. Považuji za nepřípustné, aby k novelizaci tak zásadního předpisu docházelo postupem, kterého jsme svědkem. Nejenže ministerstvo postupuje netransparentně, nerespektuje legislativní pravidla vlády, ale také mrhá prací desítek odborníků," uvedl Křeček. Doplnil, že podoba nového stavebního zákona je zásadní především pro ekonomický rozvoj země a podle něj ukvapená práce ministerstva může přinést víc škody než užitku.

Nový stavební zákon má výrazně zjednodušit a zrychlit stavební řízení. V současnosti je v připomínkovém řízení. To bylo původně z konce ledna posunuto na konec března. Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo premiéra, aby ho kvůli situaci kolem koronaviru posunul na konec dubna.

Ombudsman uvedl, že připomínkové řízení je atypické. "Společně s institucemi, které se k mému otevřenému dopisu připojily, veřejně odmítáme postup předkladatele, kterým nám nejprve poskytl termín pouhých pěti pracovních dnů k vypracování a uplatnění připomínek a teprve po výhradách z mé strany termín (nikoliv dostatečně) prodloužil. Podstatou však zůstává, že se návrh významným způsobem změnil, a nebyl tedy podroben připomínkovému řízení v plném rozsahu," stojí v dopise premiérovi.