Komatsu potřebu bagr

Obce v sociálně vyloučených místech získají na demolice 100 mil.

 

Praha 18. listopadu (ČTK) - Obce v sociálně vyloučených lokalitách získají na demolice chátrajících budov v příštím roce z národních dotací 100 milionů korun. Maximální výše dotace je deset milionů korun pro danou obec. Žádosti je možné podávat do 14. února 2020. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Vilém Frček.

"Chátrající, vylidněné a zdevastované domy jsou v některých částech republiky velkým problémem. Věřím, že tato výzva obcím opět citelně pomůže. Cílem našeho programu je pomoci připravit území tak, aby jej bylo možné znovu plnohodnotně využít k rozvoji obce," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Po demolici objektu musí následovat celková revitalizace vzniklého prostranství. Může zde vzniknout i nová budova, musí ovšem sloužit jinému účelu, než je sociální bydlení. Možná je například výstavba školského zařízení, komunitního centra nebo sportovního zařízení.

O dotaci mohou žádat obce, které mají ve svém katastru sociálně vyloučenou lokalitu, nebo se nacházejí ve správním obvodu obce, která má tuto lokalitu ve své územní působnosti.

Dotaci MMR poskytne do 70 procent vynaložených nákladů. Čerpání může být rozloženo do dvou let.

Žadatel může ve výzvě podat více žádostí. Součet požadovaných dotací pro jednoho žadatele však nesmí přesáhnout deset milionů korun. Dolní limit dotace je 300.000 korun.