Cime 3 kvartal 2024

Nejvyšší budovou v ČR je už deset let brněnský AZ Tower se 111 metry

Praha (ČTK) - Nejvyšší budovou v ČR je už deset let brněnský AZ Tower se 111 metry. Mrakodrap v tzv. brněnském Manhattanu byl otevřen 26. června 2013 (nejvyšší budovou ČR se dům stal při dokončení výstavby 27. března 2013), stavba začala v 2011 a stála 800 milionů korun. O dva metry tehdy překonala pražský City Tower, který držel rekord od roku 2007.

AZ Tower má 30 nadzemních a dvě podzemní podlaží. Je navržena jako multifunkční komplex. Ve třípodlažním podstavci jsou umístěny obchody, restaurace, autosalon se servisem a fitness centrum. Ve věži jsou pak kanceláře a v horních patrech 17 apartmánů a ve 28. a 29. podlaží se nachází luxusní mezonet s bazénem. Neobvyklý tvar budově vtiskla brněnská Architektonická kancelář Burian-Křivinka.

Za projektem AZ Tower stál brněnský developer Properity a jihlavská developersko-stavební společnost PSJ, která byla generálním dodavatelem stavby. Od roku 2020 vlastní budovu investiční skupina Natland Tomáše Rašky, která ji koupila od firmy Couf trade advokáta Jana Pavelky.

Budova je vybavena třicetimetrovými hloubkovými energetickými pilotami, které díky tepelným čerpadlům v zimě jímají teplo a v létě ochlazují. Celou jižní fasádu výtahové šachty, která má plochu 700 metrů čtverečních, pokrývají fotovoltaické panely, které dodávají elektrickou energii do společných prostor budovy.

AZ Tower stojí v brněnské městské části Štýřice mezi ulicemi Pražákova a Heršpická. Této lokalitě se v nadsázce přezdívá "brněnský Manhattan". Kromě AZ Tower tam stojí například 60 metrů vysoký M-Palác či o 25 metrů vyšší kancelářská věž Spielberk Office Centre.

Většina prostor v nejvyšší budově v Česku je v současnosti obsazená. Prohlídky pro veřejnost, o které byl v minulosti velký zájem, skončily s covidovou pandemií, správa budovy uvažuje o jejich obnovení. "Prohlídky pro veřejnost aktuálně nejsou pořádány, byly zastaveny v souvislosti s minulou epidemií a v současnosti přemýšlíme nad modelem, který by byl s ohledem na zajištění bezpečnosti návštěvníků a obvyklý provoz budovy vhodný. Prakticky každý týden jsme dotazováni na možnosti návštěvy vyhlídkové plošiny budovy jednotlivci i skupinami osob," uvedl letos v březnu pro ČTK předseda Sdružení vlastníků jednotek Ondřej Stojaspal.

Adeptů na překonání výškového rekordu AZ Tower je hned několik, v Brně, Ostravě či Praze.

Již několik let se například hovoří o tom, že by v tzv. brněnském Manhattanu měl vyrůst také 117 metrový Palác Heršpická, jehož podobu navrhla známá česká architektka Eva Jiřičná.

Nejvyšší budovu by v budoucnu mohla mít Ostrava. Městští zastupitelé v roce 2020 rozhodli o prodeji pozemku v centru města, na němž chce ostravská společnost RT Torax vybudovat obchodně administrativní centrum s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů. Stavba v lokalitě nazývané Slza by podle předpokladů měla stát přes dvě miliardy korun. Definitivní podoba mrakodrapu vzejde z architektonické soutěže a podle investora je zahájení stavby plánováno na rok 2028, dokončení pak nejpozději do roku 2032. Objekt nazvaný Ostrava Tower by se mohl stát novou dominantou krajské metropole.

A pozadu není ani Praha. Letos v únoru investiční a developerská skupina Trigema oznámila, že chce do šesti let postavit až 1000 nájemních bytů v pražských Nových Butovicích včetně domu Top Tower, která by se v případě postavení stal se 135 metry nejvyšší budovou v Česku.