Komatsu potřebu bagr

Národní dědictví Francie zasklené do fasád od Guardian Glass

Lyon, Francie – U řeky Rhôna stojí velkolepý Grand Hôtel-Dieu. Svým vzhledem a umístěním může pohled na budovu zdánlivě připomínat parlament v Budapešti, nicméně jde o bývalou veřejnou nemocnici, která v Lyonu fungovala už od 12. století. Není proto překvapením, že po letech rekonstrukce je tento „Boží dům“ považován za národní dědictví a za nejdůležitější soukromě řízenou proměnu historické památky ve Francii. Nyní prostory slouží jako nákupní, kulturní a hotelový komplex.

Současný vzhled budovy pochází převážně z 18. století, kdy vznikla hlavní dominanta budovy – její kupole. V 19. století došlo k rozšiřování prostoru z důvodu rostoucí poptávky po odborné lékařské péči, ale hlavní podoba zůstala v zásadě zachována. Samotná nemocnice fungovala až do roku 2010, kdy už přestala splňovat podmínky moderní medicíny a byla přetvořena pro účely luxusního hotelu. V současné době se v budově dále nachází také módní nákupní centrum, několik luxusních restaurací a kancelářské prostory. V roce 2011 byl komplex budov lyonského „Hotel-Dieu“ uznán jako historická památka.

Na rozsáhlé rekonstrukci a restaurování historické budovy se podílela také společnost Guardian Glass, která byla vybrána jako dodavatel prosklených oken pro téměř všechny části budov, zejména pak pro světlík. Dále firma zajistila také dvouplášťové fasády všech budov. Světlík nebo také „canopée“ disponuje sklem Guardian SunGuard SN 70/37 Ultra, který díky vysoké propustnosti přirozeného světla osvětluje celé vnitřní nádvoří. Na okna a fasády hotelu a butiků bylo použito vysoce odolné sklo Guardian SunGuard HN Neutral 67, které zajišťuje ideální rovnováhu mezi propustností světla a solárním faktorem. Na projekt dohlížel Didier Repellin z architektonické firmy RL & Associés. Na výzdobu interiéru se podílel Jean-Phillipe Nuel.