Cime 3 kvartal 2024

Na místě původně plánované čistírny odpadních vod v Jablonci bude parkoviště

Jablonec nad Nisou 30. ledna (ČTK) - V Jablonci nad Nisou - Kokoníně, na místě, kde měla původně být čistírna odpadních vod, bude parkoviště. Pozemky u areálu strojírenské firmy IMP už kvůli změně projektu nejsou potřeba, a tak poslouží pro parkování. Umožní nejen odstavení aut zaměstnanců firmy, ale také kamionů nebo otáčení autobusů. Přípravu projektu koordinuje radnice s plánováním cyklotrasy v této oblasti. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

"Jde o stavbu, po které už mnoho let volají občané Kokonína na pravidelných setkáních s vedením města," doplnila Fričová. Vybudování parkoviště přijde podle předběžných odhadů na 13 milionů korun, za projekt zaplatí město zhruba 413.000 korun. Radnice s firmou na přípravě úzce spolupracuje, společnost IMP se tak bude finančně podílet jak na přípravě dokumentace, tak na realizaci samotné stavby. Projekt kromě parkování předpokládá také stavební úpravy napojení vjezdu do areálu firmy.

K vybudování parkoviště využije město pozemky původně určené pro stavbu čistírny odpadních vod, kterou v Jablonci plánovala Severočeská vodárenská společnost (SVS). Se samostatnou čistírnou v lokalitě, kde žije zhruba 1800 lidí, počítal územní plán města už v roce 1998. Místní se ale postavili proti. Dokonce se kvůli tomu před deseti lety konalo referendum o odtržení čtvrti od Jablonce, což se ale nestalo. Radnice se nakonec s SVS dohodla na vybudování kanalizace a stoky, která tuto část města napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově, na stavbě už se pracuje.

Pozemky tak je možné použít pro výstavbu parkoviště u IMP, které poslouží hlavně pro osobní vozy zaměstnanců firmy, počítá také s odstavným stáním pro kamiony, otočkou a zastávkou pro autobusy MHD. "Odstavná stání pro kamiony by měla sloužit pro příležitostné odstavení vozů čekajících na odbavení. I parkovací místa pro osobní auta by měla sloužit hlavně zaměstnancům IMP," řekl náměstek primátora Petr Roubíček (ODS).

Původně se počítalo s parkovištěm pro 52 osobních vozů, třemi místy pro kamiony a jedním pro autobus. "Letos IMP navrhlo snížení počtu parkovacích míst, a tak v nové variantě je 23 parkovacích stání pro osobní auta a dvě odstavná místa pro kamiony. Další kapacitu si zajistí firma v areálu závodu," doplnil Roubíček. Na financování parkoviště se podle něj bude firma podílet, město zaplatí otočku a zastávky pro autobusy a zázemí pro řidiče.

Přípravu stavby koordinuje radnice s chystanou výstavbou cyklotrasy v Kokoníně od okružní křižovatky v Maršovické ulici až po katastrální hranici města. Náklady na cyklotrasu odhadli projektanti na více než 11 milionů korun, k tomu 624.000 korun zaplatí Jablonec za projektovou dokumentaci na cyklotrasu.