Komatsu potřebu bagr

Na D1 u Humpolce skončilo omezení na Prahu, ještě trvá na Brno

 

Humpolec (Pelhřimovsko) 11. února (ČTK) - Na dálnici D1 skončilo v poledne omezení ve směru na Prahu. Průjezdné jsou dva jízdní pruhy, kolona aut se začala rozjíždět. Na zprůjezdnění D1 ve standardní šířce pracují dělníci mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem od pátečního večera, doprava kvůli tomu byla v obou směrech stahovaná do jednoho pruhu. Podle aktuálního předpokladu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by směrem na Brno mohly v tomto úseku práce skončit dnes okolo 16:00. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Desetikilometrový úsek D1 mezi 94. a 104. kilometrem byl zúžený kvůli rekonstrukci, již se nepodařilo dokončit do zimy. Provizorní svodidla tam pracovníci odstranili do nedělního odpoledne. Pak začali obnovovat dopravní značení. Skončit by měli nejpozději do dnešních 21:00.

I po dokončení těchto prací budou řidiči mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem jezdit omezenou rychlostí do 100 kilometrů v hodině. V následujících týdnech se dělníci na tuto část dálnice vrátí kvůli lokálním opravám některých částí. "Ale to už budeme dělat v noci nebo o víkendech," uvedl Rýdl.

Kvůli omezení se dnes v tomto úseku D1 tvořily kilometrové řady aut, a to hlavně směrem na Prahu, kde byla podle Národního dopravního informačního centra před 10:30 kolona od 117. do 104. kilometru. Řidiči osobních aut museli v tomto směru počítat se zdržením asi na hodinu, kamiony i na tři hodiny.

Na práce dohlíží dálniční policie, vyřešit dopoledne musela problémy s některými neukázněnými řidiči kamionů. Po ránu se v obou směrech D1 tvořily kilometrové kolony vozidel, vozovka byla místy kluzká. Uvedla to mluvčí policie Dana Čírtková.

Rekonstrukce dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem za 1,75 miliardy korun začala loni v březnu. Práce se nepodařilo dokončit před zimou a v zúženém úseku začala loni v prosinci kolabovat doprava. ŘSD následně ukončilo spolupráci s původním dodavatelem a nechalo jinými firmami posunout nebo odstranit dočasná svodidla, aby byla dálnice přes zimu lépe průjezdná. Na jaře chce vybrat nového dodavatele, který by měl v létě pokračovat v opravách.