Komatsu potřebu bagr

Na budovách sovětských vojáků ve Frenštátě už ruské nápisy nejsou

Ostrava 14. října (ČTK) - Ještě před třemi lety byla azbukou psaná slova na fasádách několika domů ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Symbolická připomínka faktu, že ve města sídlila velká sovětská posádka, už zmizela. Vlastníci nemovitosti postupně zvelebují a při opravách fasád nápisy odstraňují. Areál, kde ještě v roce 1990 platila pravidla sovětské armády, dnes funguje jako průmyslová zóna. Symbol sovětské posádky - seřadiště okupačních vojáků v centru bývalých Jaselských kasáren - slouží jako parkoviště. Tanky tak nahradila auta.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm sídlili tankisté a protiraketová obrana. Celkem zde dočasný domov mělo okolo 2000 lidí. V rozlehlém areálu, ze kterého po odchodu sovětských vojsk vznikla nová čtvrť nazvaná Martinská, byly stopy působení armády znát ještě v roce 2015. Na některých fasádách byly dobře čitelné nápisy psané azbukou. I ty už jsou ale minulostí. "Ruské nápisy už na budovách nejsou. Postupně mizely, jak majitelé budovy opravují," řekl ČTK Jiří Berger z frenštátského odboru investic.

Dodal, že dnes část areálu funguje jako podnikatelská zóna. Z kasárenských domů postupně vznikly obytné domy. Mezi nimi i domy s pečovatelskou službou. Vznikla tam i sportovní hala a do nových prostor se tam přestěhovalo gymnázium.

Frenštát pod Radhoštěm byl prvním městem, které se před 28 lety zbavilo sovětských okupantů. Už 26. února 1990 vyjel z Frenštátu, jako vůbec z prvního města ve východní Evropě, vlak se sovětskými tanky směrem na východ. Po sobě ale vojáci nechali zamořené území. Likvidace ekologické zátěže si vyžádala víc než 12 milionů korun. Další škody přesáhly 30 milionů korun. Celkem město s pomocí EU a státu do areálu investovalo už 130 milionů korun.

Část sovětské základny našla nové využití i v Krnově, kde po odchodu vojáků zůstalo 12 budov. Část z nich už šla k zemi, mezi nimi i objekt bývalé věznice. Část našla nové využití. V bývalém kulturním domě je tržnice s restaurací. Do dalšího objektu se přestěhoval finanční úřad. Pozemky po zbouraných budovách loni získali dva developeři. Celkem zde chtějí vyhudovat deset nových budov.

Společnost TGA Development v první etapě postaví komerční objekt a dům s pečovatelskou službou, na nějž chce získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. V dalších třech etapách by pak přišly na řadu bytové domy s 96 byty. Část parcel k zastavění získala společnost Mia Casa. Hodlá postavit dva domy s šestačtyřiceti nájemními malometrážními byty. "Výběrová řízení skončila loni. Nyní se připravují všechny potřebné podklady a povolení," uvedla mluvčí města Dita Círová.