Komatsu potřebu bagr

Muzeum dostalo 17 nabídek na zakázku demolice vepřína v Letech u Písku

Brno 6. května (ČTK) - Muzeum romské kultury dostalo 17 nabídek na demolici bývalého vepřína v Letech u Písku. Muzeum o tom informovalo v tiskové zprávě. Demolice vepřína musí předcházet vybudování Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách, který chce muzeum otevřít příští rok.

"Pověřený externí administrátor bude v následujících týdnech posuzovat předložené nabídky z formálního a obsahového hlediska. V souladu s požadavky zadávací dokumentace může dojít k výzvě o doplnění nebo vysvětlení přijatých nabídek," uvedla mluvčí muzea Karolína Spielmannová. Dalším krokem bude vyhlášení vítěze a podpis smlouvy. Demolici vepřína financuje ministerstvo kultury. Poté bude následovat výstavba památníku.

V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Později tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla 13.000 prasat. Na demolici vepřína dal stát 110 milionů korun. Odhadované náklady na vznik památníku překročily 30 milionů, muzeum ale očekává, že se s ohledem na rostoucí ceny materiálů nejspíš zvýší. Část uhradí dotace z norských fondů a část státní rozpočet.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.