husqvarna

Modernizace frekventované dvojité křižovatky v Liberci začne za týden

Liberec 27. září (ČTK) - Modernizace frekventované dvojité křižovatky v ulicích Švermova, Jungmannova a Žitavská v Liberci za více než 19 milionů korun začne za týden, v pondělí 3. října. Provoz přes ní bude po dobu stavby většinou omezený jen částečně, zcela uzavřená bude jen asi pět dnů na konci listopadu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Práce potrvají skoro dva měsíce a kvůli zachování alespoň částečné průjezdnosti křižovatky bude stavba postupovat po úsecích. "V křižovatkách bude fungovat náhradní světelná signalizace a platit snížená rychlost. Stavební práce ovlivní i provoz městské hromadné dopravy, ta bude vedena objízdnými trasami," řekla Kodymová.

Dopravní uzel v ulicích Švermova, Žitavská a Jungmannova tvoří dvě krátce za sebou umístěné světelné křižovatky pod dálničním průtahem a železničním viaduktem s dvěma až čtyřmi jízdními pruhy. Denně tudy projede přes 10.000 aut. Jde o jedno z dopravně nejzatíženějších míst ve stotisícovém městě, dlouhé fronty jsou tady na denním pořádku. Cílem modernizace je zlepšit její propustnost.

Zásadní chystanou úpravou je přidání dvou jízdních pruhů v Žitavské ulici, v úseku od tramvajových kolejí pod viaduktem v Hanychovské ulici ke křížení se Švermovou ulicí. Je to jediný úsek v tomto dopravním uzlu, kde je po jednom pruhu ve směru jízdy. Nezřídka se tak stává, že stojící auta blokují provoz na tramvajové trati. Pruh přibude i pro nájezd na průtah z Jungmannovy ulice a jiné uspořádání budou mít jízdní pruhy ve Švermově ulici. Nyní tam jsou pro každý směr dva, nově to budou tři pruhy ve směru od Františkova a jeden v opačném směru. Celková délka upravovaných úseků silnice je skoro čtvrt kilometru.