Cime 3 kvartal 2024

MMR zahájilo příjem žádostí o národní dotace na bezbariérové domy

Praha 23. října (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dnes zahájilo příjem žádostí o národní dotace na odstraňování bariér v domech s pečovatelskou službou, na obecních úřadech nebo na distribuci euroklíčů. MMR má na tyto projekty deset milionů korun. Žádosti je možné podávat do 8. ledna 2021. Ministerstvo o tom dnes ČTK informovalo v tiskové zprávě.

"Obce stále mají zájem o odstraňování bariér. Peníze tak poputují na projekty nejrůznějších plošin a úpravy vstupů do objektů obecních a městských úřadů a domů s pečovatelskou službou. Díky těmto dotacím se postupně zbavujeme bariér, které představují omezení pro naše handicapované spoluobčany," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Podpora v programu Bezbariérové obce je určena na odstraňování bariér při vstupu do budov a výstupu z nich, odstraňování bariér uvnitř budov, bezbariérové úpravy sociálních zařízení ve veřejných prostorách a pořizování zdvižných a transportních systémů. Na tento podprogram je připraveno pět milionů korun.

Euroklíč je speciální klíč určený osobám se sníženou schopností pohybu a orientace. Otevírá sociální zařízení, výtahy a schodišťové plošiny na úřadech, ve školách, kulturních, sportovních a zdravotnických zařízeních, na benzinových pumpách nebo v obchodních centrech. Na tento podprogram má MMR rovněž pět milionů korun.