Cime 3 kvartal 2024

Ženy větrají a řeší květiny, muži myslí na materiály

Na konci loňského roku proběhl výzkum na téma vnímání kvality vzduchu v interiérech. Z odpovědí respondentů vyplynulo, že kvalitou ovzduší ve vnitřních prostorech se zabývá většina lidí teprve v okamžiku, kdy cítí, že s ním není něco v pořádku.

Ve vnitřních prostorech trávíme většinu času našeho života a přeci nás mnohem víc trápí kvalita venkovního ovzduší. Tento paradox vede k podceňování velmi důležité okolnosti související s kvalitou života.

Důsledně se o kvalitu ovzduší v interiérech zajímá 43 % respondentů. Dalších 25 % tazatelů přiznává, že je pro ně důležité, co dýchají v interiérech až v okamžiku, kdy cítí, že se vzduchem něco není v pořádku. Pro 22 % respondentů je toto téma zajímavé pouze pokud jde o jejich vlastní domácnost a 8 % kvalitu vnitřního prostředí neřeší vůbec.

Opomíjená konstrukční řešení domu

Jako klíčový faktor ovlivňující kvalitu vnitřního prostředí uvádí muži použité materiály v interiéru, utěsněná okna a životní styl. Jen minimum dotazovaných se zajímá o celkové konstrukční řešení domu včetně způsobu zateplení. Tento faktor uvedlo pouze 23 % respondentů. Přitom jde o jednu z nejdůležitějších okolností pro dosažení příjemného prostřední v interiérech bez nahromaděné vlhkosti a plísní.

Neprodyšné budovy s těsnými plastovými okny dokážou při nedostatečném větrání dokonale uspat každého, kdo se v takovém prostoru nachází. Příkladem jsou polospící, nesoustředěné děti v nevhodně odvětraných třídách. Kromě zhoršené schopnosti se učit, musí čelit také únavě, bolestem hlavy a dalším zbytečným potížím.

Podle většiny žen je rozhodujících faktorů víc. Mezi důležité řadí také například absenci zeleně v interiéru.

“Výsledky našeho průzkumu odhalily, že ačkoli uvnitř budov trávíme čím dál víc času, zájem o kvalitu vzduchu příliš nenarůstá. Neprodyšnost budov je obrovským problémem, na který upozorňujeme v kampani Na jeden nádech,” dodává Romana Janošová, marketingová manažerka hlavního partnera akce společnosti Knauf Insulation.

Nadechněte se spolu s osobnostmi, které se již do kampaně zapojily.

Všichni zájemci mohou nahrávat své vzkazy na facebookový profil Na jeden nádech. Zde se také dozví více o projektu a mohou sledovat, jak si se svým nádechem poradili přátelé projektu z řad osobností. Mimo jiné:

Václav Vydra, herec a chovatel koní,

Dagmar Patrasová, herečka, zpěvačka a moderátorka,

Berenika Kohoutová, herečka, zpěvačka, dabérka, blogerka a spisovatelka,

Gabriela Grézlová, mistryně světa ve volném potápění,

Aneta Galisová, zpěvačka, finalistka Superstar,

Barbora Kohoutková, primabalerína, pedagog a instruktorka,

 a Pan Adámek, obyvatel Domova seniorů Říčany a bývalý kovotepec.

Zhlédněte video

Mimochodem s tím, že je problém neviditelný, to někdy nemusí být pravda. Své by o tom mohli vyprávět obyvatelé bytových i rodinných domů s novými dokonalými okny a neprodyšným zateplením, mezi jejichž zdmi se hromadí vlhkost a rozvíjejí plísně. Problému lze předcházet užitím materiálů a řešeními, která odvod vlhkosti umožňují, například zateplení realizovat pomocí provětrávané fasády s prodyšnou minerální vlnou.

Partneři projektu - 100 Kč za video pro Nemocnici Motol

Partnerem a hlavním iniciátorem akce je společnost Knauf Insulation. Ta se zavázala odevzdat 100 korun za každý video vzkaz na jeden nádech Motolské nemocnici resp. Pneumologické klinice, která z výtěžku vybaví plicní oddělení novým přístrojem tzv. kašlacím asistentem.

Nadechněte se i Vy!

facebook.com/najedennadech