husqvarna

První kolo 20. ročníku soutěžního projektu SUSO ovládl ženský element

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO vstoupila do svého jubilejního 20. ročníku. Ve dnech 22. a 23. 1. 2016 se v Praze při veletrhu FOR PASIV a CESTY DŘEVA konalo první postupové regionální kolo soutěže. Své síly v něm poměřilo celkem 38 mladých řemeslníků, a to 5 týmů zedníků a 7 družstev truhlářů. Mezi mladými stolaři zvítězil smíšený tým. Mladá slečna tak ukázala, že truhlářské řemeslo není jen pro muže, což dokáže i na finále, které proběhne na veletrhu FOR ARCH v září 2016 v PVA EXPO PRAHA.

V Soutěžní přehlídce stavebních řemesel SUSO ze sedmi truhlářských týmů nejvíce zabodovala Kateřina Erbenová a Ondřej Cubr ze SOŠ Čelákovice a na druhém místě Filip Bradáč a Lukáš Lang z PČSSOU Praha 10. První postupové kolo znamenalo první příčku také pro zednické družstvo v podání Michala Hraníčka a Daniela Jožka ze SŠ pedagogická, hotelnictví a služeb, Litoměřice. Na stříbrné pozici se umístili Lukáš Bína a Michal Podhrázský ze SOŠ a SOU řemesel, Kutná Hora. „Pokud budu mluvit čistě jen za pořadatele, tak nás moc těší, že zvítězilo družstvo s mladou slečnou. Věřím, že to bude motivace pro další ročníky a další mladé lidi, kterým tato dívka dokázala, že řemeslo není jen pro muže. Už se moc těším, jak si Kateřina povede ve finále,“ uvádí David Surmaj ze společnosti ABF, organizátora soutěže.

Soutěžící neměli na růžích ustláno, čelili nelehkým úkolům

Zedníci se v postupovém kole potkali s novými disciplínami, a to se zděním z broušených cihel POROTHERM T PROFI plněných minerální vatou nanášením tenkovrstvé malty zubovým hladítkem, dále lepili ražené lícové pásky TERCA na modelovou stavbu (obojí od generálního partnera soutěže – společnosti Wienerberger), nanášeli pastovité omítky LB Cemix, stavěli komínový systém Heluz s napojením na vnitřní nosné zdivo a zdili z materiálu YTONG (Xella CZ). Také mladí truhláři neměli na růžích ustláno. Pořadatelé si pro ně připravili výrobu venkovních lavic „Treebench“, které budou sloužit ve veřejných parcích. Ke splnění svého úkolu měli k dispozici simulovaný prostor skutečné truhlárny, kde jim sloužily širokopásové brusky a dlabačky Houfek, pily Mafell, stoly Ramia a vrtačky DeWalt.

„V letošním roce řemeslníci čelí opravdu nelehkým disciplínám. Věřím však, že je to vybičuje k vyšším výkonům ve studiu i v budoucím povolání. Řemeslníků je akutní nedostatek a je nutné, aby alespoň ti, co na trhu jsou, byli opravdu kvalitní,“ uvádí David Surmaj. Heslem 20. ročníku soutěžní přehlídky řemesel je „Wanted – Najdi si svého řemeslníka“.

Nové disciplíny, nová moderátorka

První postupové kolo však nebylo premiérou pouze pro řemeslníky, ale také pro novou moderátorku soutěže, Janu Marečkovou z České televize. „Soutěž začíná být opravdu hodně komplexní. Vyhlášení skvěle moderovala Jana Marečková, která řemeslnou akci provázela vůbec poprvé,“ dodává Surmaj.

Konat se budou postupně ještě čtyři postupová kola (Ostrava, Hradec Králové, Nitra a České Budějovice) a finále proběhne na veletrhu FOR ARCH v září 2016.

Více informací naleznete na www.suso.cz.

 

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO

SUSO je nekomerční projekt, který umožňuje žákům stavebních oborů porovnat svoje schopnosti a zkušenosti. Spolu s tím dává prostor i ostatním zájemcům prohlédnout si řemeslo „naživo“. Organizátorem akce, která již 20 let probíhá v rámci doprovodných programů stavebních výstav a veletrhů, je společnost ABF, a.s. Finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO se koná vždy v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA.