Cime 2 kvartál 2024

Korkové podlahy: vlastnosti, výhody a nabídka

Korkové podlahy jsou podlahové krytiny, na které se často zapomíná, ale na seznamu podlahových krytin mají své místo. Nabízejí skvělé vlastnosti a jako jedny z málo jsou vhodné do domácnosti s alergiky. Jaké výhody nabízejí a podle čeho se orientovat při výběru, se dočtete v našem článku.

 

Víte, že…

korek se získává z kůry dubu korkového, tento strom dosahuje výšky kolem 20 metrů a roste ve Středomoří, Pyrenejském poloostrově a v severní Africe. Výrobky z korku vyráběli již obyvatelé starověkého Řecka a nejvíce světového korku pochází z Portugalska, protože tam roste 30 % všech korkových stromů.

Korek se získává z kůry stromů a sloupává se vždy jednou za devět let, a podmínkou je, že první sloupnutí je možné až ve 25 letech stáří stromu. Průměrná délka života stromu je kolem 200 let.

 hfihtmtw52xm1lzjf7oa.jpg

Výhody korkových podlah

  • měkký, pružný, teplý, tichý, lehký materiál
  • varianty podle zátěže
  • 100% přírodní materiál
  • neničí životní prostředí - nekácejí se stromy
  • skvělý izolant
  • odolnost proti plísním
  • nedrží alergeny ani roztoče

 

Korkové podlahy v číslech

Korkové plovoucí podlahy mají tepelnou vodivost (λ) = 0,092 W / (m • K) (EN 12667) a tepelný odpor (R) = 0,114 m2. (K / W) (EN 12667), což splňuje normu pro podlahové vytápění, protože ta je na tepelný odpor max. 0,150 m2. (K / W) ISO 8302 – 1991).

Podle odborníků se položením korkové podlahy zvýší v obytné místnosti teplota zhruba o 1, 5 °C a díky tomu se sníží vytápěcí teplota a celkově tak mohou náklady za vytápění klesnout o 9 %. To ostatní podlahové krytiny nabídnout nemohou.

 

Korkové dlaždice na různé způsoby

Vyrábějí se v podobě masivních dlaždic o tloušťce 6 - 8 mm, které je možné brousit. Nebo jako sendvičové dlaždice složené z pružného korkového jádra nebo HDF desky a nášlapné korkové dýhy. Při nákupu je potřeba věnovat pozornost především tloušťce materiálu. Korek použitý na podlahu musí být silný alespoň 4 mm a musí splňovat specifickou hmotnost 400 až 420 kg/m2.

Výrobci korkové dlaždice odesílají již s hotovou povrchovou úpravou a připravené pro plovoucí způsob pokládky. Druhou variantou jsou korkové dlaždice bez povrchové úpravy nebo přelakované. Takové dlaždice se po položení musejí přelakovat několika vrstvami speciálního laku na korek.

Korkové dlaždice se vyrábějí v přírodní variantě, ale také barevné, ze kterých se pak spolu s fantazií dají vytvářet zajímavé a originální obrazce. Dlaždice jsou příjemné na dotek i na boso, výborně tlumí hluk a dobře se opracovávají, není tak problém je vytvarovat podle potrubí nebo topení.

 

Korek jako plovoucí podlaha

Další variantou korkové podlahy jsou korkové lamely se zámky, se kterými se pracuje stejně jako s jinými podlahovými krytinami určenými k plovoucímu způsobu pokládky. Tento druh korkové podlahy je velice snadný na pokládku i potřebné opracování lamely do požadovaného tvaru.

Do interiéru jsou ideální korkové dlaždice nebo lamely olejované, které si uchovávají svůj přirozený vzhled a jsou příjemnější na omak než je tomu u dlaždic nebo lamel lakovaných. Na trhu se objevují také dlaždice a lamely s vinylovou fólií. Ta korek sice výborně ochrání proti mechanickému poničení, ale zmizí typicky příjemný povrch a podlaha ve výsledku působí studeně a uměle.

 

Něco o pokládce

U korkové podlahy a její pokládky je důležité dbát na vyrovnávání a vyhlazení podkladu před lepením dlaždic a také si vždy pečlivě pročíst instrukce od výrobce a prodejce. K ošetření povrchu vždy užívejte laky, oleje nebo vosky určené pro korek. Jedině tak podlahu ochráníte na desítky let.

 

Korková podlaha je sen pro alergika

V každé domácnosti, kde žije alergiky by se měly objevovat korkové podlahy, a to hned z několika důvodů. Několika důvody jsou, že korek je antistatický, nepřitahuje prach a je chemicky neutrální.