husqvarna

Firmy v Česku mění zaměstnancům dress code. Fádní montérky nahrazuje nekonvenční pracovní oblečení

Průmyslové firmy v Česku začínají měnit vžitý dress code pracovních oděvů, shodují se odborníci na bezpečnost práce. Z šaten zedníků, skladníků a dalších technických profesí mizí tradiční fádní montérky. Naopak roste zájem o designové funkční oblečení, které i nadále chrání před pracovními úrazy, ale svým vzhledem připomíná volnočasovou a sportovní módu. Obdobný vývoj, který je patrný již delší dobu v zahraničí, zasáhl v tuzemsku také pracovní a bezpečnostní obuv.

 

I dělníkům to může v práci slušet

„V Česku nastupuje trend, který převrací naruby zvyklosti o profesním odíváním, vzniká nový segment, který se dá označit jako pracovní móda. Firmy se odklánějí od fádních a konzervativních modráků a namísto nich pořizují dělníkům originální a designové montérky. Moderní pracovní oblečení je barevně pestřejší, ale neokázalé a svým nekonvenčním vzhledem dalece přesahuje požadavky kladené na tradiční profesní oděvy,“ říká Lubomír Winkler z  firmy ARDON SAFETY, která vyrábí a dodává pracovní oblečení zaměstnancům ve výrobních profesích.

 

Nekonvenční oblečení jako nový zaměstnanecký benefit

Měnící se dress code u pracovních oděvů a ochranných pomůcek potvrzuje také Petr Kaňka z Bureau Veritas, konzultant v oblasti bezpečnosti práce. „V době nízké nabídky pracovníků na trhu práce se zdá, že zaměstnavatelé přemýšlí o nových způsobech, jak motivovat své zaměstnance. V poslední době jsem zaznamenal případy, kdy management využíval rozpočet marketingu na pořízení lepších pracovních oděvů nebo obuvi s reklamou u montérů v terénu. Firmám stále více záleží na tom, aby se lidé v práci cítili dobře a bezpečně, když už v ní tráví podstatnou část dne. Kdykoliv se podaří skloubit ochrannou funkci s pohodlím a slušivostí, rázem slouží pracovní oblečení jako zaměstnanecký benefit. Zvyšuje vnitřní pocit spokojenosti, motivaci i zapojení do práce. Zapojený zaměstnanec má oproti demotivovanému dle studií až osmkrát menší šanci úrazu i nižší nemocnost.“

 

Lepší kapsy a více místa na nářadí

Moderní pracovní oděvy si vedle důrazu na design stále ponechávají svoji praktickou funkci. „Návrháři myslí na běžné potřeby montérů, proto je oblečení plné užitečných kapes a úchytů na šroubováky a další nářadí, které je třeba mít stále při sobě, aniž by vypadávalo nebo překáželo při práci. Totéž je možné říct o pracovní bezpečnostní obuvi, která svým vzhledem připomíná outdoorodé boty. Má kvalitní měkčenou bandáž pro pohodlné nošení, avšak oproti běžným botám jsou podešve odolné proti olejům a pohonným hmotám,“ uzavírá Lubomír Winkler ze společnosti ARDON SAFETY, která vyrábí pracovní oblečení, obuv a další ochranné pomůcky pro profesionály i domácí kutily.