Kobex Dressta

Tipy a triky jak na pokládku dlažby v koupelně

Léto je ideálním obdobím k realizaci nejrůznějších rekonstrukcí. Teplé letní počasí oceníte zejména při renovacích, které vyžadují rychlé zasychání materiálu. Mezi ně patří i výměna obkladů v koupelně. Pokud již dlouho toužíte po proměně právě tohoto prostoru, ideální čas pustit se do práce je právě nyní. Obložení koupelny zvládnete s trochou šikovnosti a správnými prostředky svépomocí. Výměnou obkladů změníte od základu ráz místnosti a odměnou za vynaloženou energii vám tak bude zcela nový prostor, který může odpovídat zcela vašim představám.

 

1. Vybíráme obklady

Nabídka na trhu je dnes široká. Dlaždice jsou k dostání v nejrůznějších barevných provedeních i formátech. Moderní jsou velkoformátové dlaždice obdélníkového tvaru, které vyniknou ve velkých prostorech, ale i mozaiky, jež jsou ideálním řešením i do koupelen menších rozměrů. Velké formáty obkladů jsou jednodušší na údržbu, protože obsahují méně spár, vyžadují však rovnější povrch a kvalitnější materiály pro jejich instalaci. „Aby si zákazníci mohli lépe představit, jak bude vybraná dlažba v jejich koupelně vypadat, připravili jsme v Hornbachu novou službu v podobě vytvoření vizualizačních 3D návrhů koupelen a sanitárních zařízení. Stačí, když si zákazník přinese plán nebo nákres místnosti, vybere si obklady a dlažby z našeho sortimentu a naši odborníci zpracují grafický 3D návrh toho, jak bude místnost vypadat,“ uvedl David Kolář, ředitel marketingu společnosti Hornbach. 

 

2. Připravujeme podklad

Povrch, na který se budou dlaždice pokládat, musí být čistý a rovný bez trhlin či jiných deformací. Dlažbu můžete položit jak na zdivo, omítku, cementový potěr nebo dřevo, tak i na stávající neporušený obklad. Nedokonalostí na zdi se zbavíte hloubkovým penetračním nátěrem. U potěru menší nerovnosti vyrovnáte speciálním lepidlem na dlažbu, větší rozdíly vám pomůže odstranit nivelační hmota. Tu lze použít i na povrch ze dřeva. V případě, že pokládáte dlažbu na staré obklady, doporučuje se zkontrolovat přilepení původního obkladu gumovým kladivem, uvolněné dlaždice odstranit, vyčistit a uzavřít pomocí flexibilního lepidla.

 

3. Izolujeme

Pro tyto účely se používá izolační nátěrová hmota, která se aplikuje ve dvou vrstvách. Do první vrstvy se vloží do rohů těsnící pásky a nechá se zasychat 2 hodiny, u druhé vrstvy si žádá proces schnutí 12- 14 hodin.

 

4. Pokládáme dlažbu

Po nanesení lepidla na povrch a rozetření zubovou stěrkou začíná pokládka dlaždic. Ta probíhá od prostředka, aby nedošlo k tomu, že bude u jednoho kraje ořez menší než 10 cm, což hrozí v případě, když pokládáme dlaždice od jedné zdi ke druhé. Důležitá je dbát na to, aby všechny dlaždice lícovaly a jednotlivé spáry na sebe navazovaly.

 

5. Spárování

Jakmile lepidlo uschne, je čas na spárování, které spočívá ve vyplnění mezer mezi jednotlivými obklady a dlaždicemi spárovací hmotou. Po úplném vytvrzení spárovací malty je dobré doleštit dlažbu suchou utěrkou. Nakonec se spáry utěsní elastickým tmelem. Za tímto účelem je dobré nejprve oblepit okraje spár lepicí páskou, aby se daly zbytky snadněji odstranit.  Nakonec se spáry vystříkají těsnicí hmotou a uhladí spárovacím hladítkem.