husqvarna

Kotelna s tepelným čerpadlem: Chytrý zdroj levného a ekologicky šetrného tepla nejen pro vlastníky bytových domů

  • Topte podle potřeby vašeho domu, levně a nezávisle

Majitelé rodinných domů, ale také vlastníci bytových jednotek mají nyní možnost snížit svou závislost na centrálních dodavatelích energií a tím výrazně ovlivnit výši nákladů za teplo. Důvodů k tomu je hned několik: zvyšující se ceny energií, omezování produkce z uhlí, neefektivní spotřeba nebo snaha o udržitelný přístup. Cestou k energetické nezávislosti, a tedy finančním úsporám je teplo vyráběné z nefosilních paliv přímo v místě spotřeby, tedy kotelnách využívajících technologii tepelného čerpadla.

Úspora nákladů především

Výroba tepla pomocí tepelného čerpadla v místě spotřeby má několik zásadních výhod. V prvé řadě, majitelé nemovitostí vytápěných tepelným čerpadlem platí jen za teplo, které opravdu spotřebují, nikoliv za to, co unikne po cestě z dálkových rozvodů. Další výhodou je samotný zdroj tepla, což je v případě tepelných čerpadel vzduch, tedy komodita, kterou produkuje příroda zcela zdarma a za kterou se tedy neplatí.

„Technologie tepelného čerpadla je moderní, efektivní, ekologicky šetrná a v neposlední řadě ekonomicky výhodná. Majitelé čerpadla totiž platí pouze za elektrickou energii potřebnou k jeho chodu. To může znamenat úsporu nákladů až ve výši 70 % oproti tradičním způsobům vytápění z dálkového zdroje. Pro majitele bytů to v řeči peněž znamená úsporu v řádech až tisíců korun ročně,“ říká Ing. Jiří Polívka, Ph.D., specialista na tepelná čerpadla a fotovoltaiku pro bytové domy ve společnosti AC Heating, předního českého výrobce tepelných čerpadel a licencovaného dodavatele tepelné energie. Úspory na energiích se pak následně zvyšují při kombinovaném využití s fotovoltaickou elektrárnou.

Další chytré úspory díky fotovoltaice

„Fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem může znamenat další finanční úspory pro majitele bytových domů, konkrétně až 20 % z roční spotřeby elektřiny vynaložené k samotnému chodu tepelného čerpadla,“ doplňuje Polívka.

Majitel fotovoltaické elektrárny může dále počítat s možností odprodeje přebytečné energie zpět do sítě za tzv. spotové ceny, a to díky bateriím umožňujícím ukládat přebytečnou elektrickou energii pro pozdější využití nebo prodej v době nejpříznivějších cen.

Inteligentní regulace výkonu

Na podobném principu může fungovat také správně regulované tepelné čerpadlo. „Podstatou pro správně řízené a efektivně fungující tepelné čerpadlo je vyšší spotřeba elektřiny, když je levná a její nakupování, když je drahá. V případě našich tepelných čerpadel to zajistí technologie Regulace XCC, která umí zvyšovat či snižovat spotřebu elektřiny podle ceny, případně její spotřebu úplně zastavit. Systém je schopen rovněž zajistit výhodné zobchodování přebytků elektrické energie, a to přesně v období, kdy jsou ceny pro odprodej nejpříznivější,“ vysvětluje Polívka. Kromě toho dokáže řídící systém tepelných čerpadel AC Heating například regulovat provoz čerpadla podle požadavků na spotřebu tepla v čase či v závislosti na aktuálním počasí nebo dokonce jeho předpovědi.

Dostatek tepla pro celý panelový dům

Technologie výkonu tepelných čerpadel je vždy navržená tak, aby plnohodnotně nahradila původní dodávku tepla v plném rozsahu bez ohledu na velikost nemovitosti. Výpadků v dodávkách tepla se tak nemusejí bát ani majitelé bytů ve velkých panelových domech.  Odradit nemusí ani počáteční relativní vyšší pořizovací náklady, které se v čase rozpustí a mnohonásobně vrátí, a to také díky poměrně dlouhé životnosti čerpadla, která může být i více než 20 let.

Společnost AC Heating navíc nabízí stavbu kotelny s tepelným čerpadlem s možností následného odkupu. Majitel nemovitosti tedy má dvě možnosti: ponechat vlastnictví kotelny na dodavatelské firmě a platit za dodané teplo, nebo kotelnu přímo vlastnit a samostatně provozovat.