Komatsu potřebu bagr

Koncern onsemi rozšířil v Rožnově výrobu polovodičových desek karbidu křemíku

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 19. října (ČTK) - Společnost onsemi rozšířila ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku výrobu polovodičových desek na bázi karbidu křemíku. Rekonstruovala kvůli tomu další budovu v areálu bývalé Tesly. V následujících dvou letech tento expanzní projekt zvýší kapacitu výroby desek karbidu křemíku šestnáctkrát a do konce roku 2024 vytvoří 200 pracovních míst, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

"Výroba leštěných desek karbidu křemíku a epitaxních desek karbidu křemíku byla zahájena v již existujícím závodě pro výrobu polovodičových křemíkových desek a čipů v Rožnově v roce 2019. Výrobní prostory nebyly dostatečné a expanze výroby polovodičových desek karbidu křemíku si vyžádala rekonstrukci další budovy, která začala v loňském roce," uvedla společnost onsemi.

Do expanze výroby karbidu křemíku v Rožnově pod Radhoštěm doposud společnost investovala více než 150 milionů dolarů (zhruba 3,7 miliardy korun) a plánuje investovat dalších 300 milionů dolarů (zhruba 7,5 miliardy korun) v roce 2023, uvedla společnost. "Ve spojení s expanzí našeho závodu v Hudsonu pro výrobu krystalů karbidu křemíku tyto zvýšené výrobní kapacity onsemi poskytují našim zákazníkům jistotu, že pokryjeme dramaticky rostoucí poptávku po řešeních na bázi karbidu křemíku," uvedl výkonný viceprezident a generální ředitel skupiny Power Solutions v onsemi Simon Keeton.

Karbid křemíku umožňuje efektivní využití elektrické energie v elektromobilech, při nabíjení elektromobilů a v energetické infrastruktuře a je důležitým článkem cesty k dekarbonizaci. Produkce polovodičů na bázi karbidu křemíku v onsemi začíná růstem krystalů v závodě v americkém Hudsonu, pokračuje výrobou leštěných a epitaxních desek v Rožnově pod Radhoštěm a je zakončena výrobou čipů v korejském závodě.

Halu v Rožnově rekonstruovala společnost EP Rožnov. "Americká společnost onsemi, která EP Rožnov zakázku zadala, přitom kladla mimořádný důraz právě na rychlost a především kvalitu. Výroba polovodičových desek karbidu křemíku totiž vyžaduje dodržení speciálních podmínek – absolutně čisté prostory, ale také správné nastavení teploty, vlhkosti i tlaku a použití přesně zadaných materiálů," sdělil dnes ČTK mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol. "S onsemi spolupracujeme dlouhodobě, takže požadavky na maximální preciznost a dodržení všech speciálních podmínek souvisejících s výstavbou objektu na výrobou čipů pro nás už jsou samozřejmostí. Velkou výzvou ale tentokrát byla extrémně krátká dodací lhůta. Na realizaci stavební části jsme měli čtyři měsíce, takže bylo nutné veškeré práce organizovat a realizovat s maximálním nasazením," uvedl generální ředitel a předseda představenstva EP Rožnov Pavel Scholz.

Rožnovská společnost ON Semiconductor Czech Republic měla loni podle výroční zprávy tržby téměř 4,023 miliardy korun, v předchozím roce 3,656 miliardy korun. Zisk po zdanění činil loni 168 milionů korun, o rok dříve to bylo necelých 127 milionů korun. Na konci roku zaměstnávala téměř 1700 lidí.