Komatsu potřebu bagr

Jihomoravský kraj letos plánuje začít investice za tři miliardy korun

Brno 15. února (ČTK) - Jihomoravský kraj plánuje v letošním roce zahájení investičních akcí za tři miliardy korun. U některých začne stavba, u jiných například pořizování potřebné dokumentace. Novinářům dnes největší investice představili zástupci kraje v čele s radním pro investice Vladimírem Šmerdou (ODS). Patří mezi ně například rehabilitační ústav Sanatorium Pálava, domov se zvláštním režimem v Rohatci nebo obnova tornádem poničeného domova S-Centrum v Hodoníně. Na část investic bude kraj čerpat dotaci, některé budou bez podpory hrazené pouze z rozpočtu kraje.

Kraj dnes uspořádal ve Vida! science centru v Brně setkání asi se 70 možnými projektanty a firmami, které by mohly stavby projektovat nebo postavit. Největší investicí je stavba Sanatoria Pálava za 750 milionů korun. Léčebně rehabilitační ústav s 220 lůžky by měl sloužit pro pacienty po úrazech nebo mozkové příhodě. Ústav by měl být hotový v roce 2025. Nyní se řeší, kdo ho bude provozovat. Podle Šmerdy se zvažuje i možnost provozu krajskou společností Thermal Pasohlávky. "Musela by na to ale získat oprávnění a zajistit zaměstnance. Rozhodnutí ale ještě nepadlo a vše může být jinak," řekl Šmerda.

Téměř půl miliardy bude stát domov se zvláštním režimem v Rohatci, který by měl být hotový v roce 2027. Nabídne místo pro 120 klientů a pracovní uplatnění pro 100 zaměstnanců. Velkou investicí za 350 milionů je obnova domova pro seniory nazvaného S-Centrum Hodonín, které předloni poničilo tornádo. Tehdy v něm bylo kolem 130 klientů. Původně kraj zvažoval, že S-Centrum obnovovat nebude a postaví nový domov v Rohatci. Nakonec ale vzniknou obě stavby. Podle Šmerdy jsou obě potřeba a najdou uplatnění.

Mezi další investice patří letecká základna záchranářů v Brně za 125 milionů, technické zázemí a parkoviště záchranářů v Bohunicích za 220 milionů, výjezdová základna záchranářů v Břeclavi za 168 milionů nebo centrum přirozeného porodu ve vyškovské nemocnici za 50 milionů.

Investice jsou v různém stupni rozpracování a na několik příštích let. Zatímco u některých začne stavba letos, u jiných se letos začne projektovat. Část nákladů pokryjí dotace, některé investice jsou zcela bez dotace. Bez podpory uhradí kraj z rozpočtu například domov v Rohatci, leteckou základnu záchranářů v Brně a modernizaci porodnice ve Vyškově.

Jihomoravští zastupitelé schválili loni v prosinci rozpočet na letošní rok s příjmy 14,3 miliardy a výdaji 15,8 miliardy korun. Rozdíly pokryjí úspory z minulých let a úvěr. Oproti dřívějším rokům je krajský rozpočet vyšší o několik miliard korun kvůli nákupu vlaků. Kraj kupuje za 6,7 miliardy korun 37 vlakových jednotek. Dotace pokryje 5,5 miliardy.