Komatsu potřebu bagr

Jemnice chystá architektonickou soutěž na podobu údolí s letním kinem

Jemnice (Třebíčsko) (ČTK) - Jemnice na Třebíčsku připravuje architektonickou soutěž na návrh úpravy údolí nedaleko centra města. Stojí v něm chátrající letní kino a skautská klubovna. Na soutěž má město vyhrazený milion korun. Náklady na úpravu jsou podle starosty Pavla Nevrkly (ODS) prozatím odhadované na 50 milionů korun. Záměr úpravy údolí je první, na který město vypíše architektonickou soutěž.

Asi čtyřtisícové město chce soutěží vyřešit podobu přibližně dvouhektarového prostoru pod zámeckými hradbami. "Je to takové širší centrum města a nevíme přesně, jak ho uchopit. Ze soutěže by mělo vzejít využití na volnočasové aktivity, samozřejmě tam dál budou i skauti," řekl Nevrkla.

Jejich klubovna je podle něj už ve špatném technickém stavu, objekt je vytápěný akumulačními kamny, není zateplený, má malou kuchyňku a jeden záchod. "Ale okolí je tam pro skauty dobré, je to lesopark, jsou nedaleko centra města, přitom mimo něj," řekl Nevrkla.

V ještě horším stavu je letní kino. Je dlouhodobě nevyužívané, zbyla z něj jen stěna, na kterou se promítalo, a betonové stupně už bez dřevěných lavic na sezení. "Skautská klubovna má z jedné strany vysílací část pro letní kino, které už se ale desetiletí nepoužívalo, v dezolátním stavu jsou i záchody," řekl Nevrkla.

Promítání filmů pod širým nebem má město nyní zajištěné nafukovacím promítacím plátnem umístěným v létě na nádvoří zámku.

Naopak hojně využívané je podle starosty v lesoparku novější workoutové hřiště a hlavně pumptrack. Asfaltová dráha je cyklistům k dispozici od roku 2018.

Vyhlášení soutěže je podle informací České komory architektů plánované na 14. dubna. V hodnotící komisi by podle Nevrkly mohl být i architekt David Vávra.

Město bude chtít na úpravu získat dotace. Ucházet se bude o prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu, který bude od ledna příštího roku přijímat žádosti o podporu úprav veřejných prostranství. "Měl jsem z toho radost, protože to do sebe dobře zapadá, pokud bychom dotaci získali, mohla by pokrýt až 85 procent nákladů," řekl Nevrkla. Předpokládá, že úpravy by v údolí mohly začít v roce 2025.