husqvarna

Italská prokuratura zveřejnila poprvé video pádu janovského mostu

 

Italská prokuratura dnes povolila zveřejnění videa zachycujícího pád Morandiho mostu v Janově, při němž loni 14. srpna zemřelo 43 lidí. Informovala o tom agentura ANSA. Záběry pochází z firmy Ferrometal, která sídlila nedaleko mostu. Nahrávku ihned po neštěstí zabavila na pokyn státních zástupců policie. Až dosud byla tajná, aby se vyloučilo ovlivnění výpovědí svědků. Zřícení mostu trvalo 14 vteřin.

Video považuje prokuratura za klíčový důkaz. Jasně podle státního zastupitelství ukazuje, jak se u devátého pilíře přetrhl jeden ze svazků lan pokrytý betonem. Hned poté se k zemi řítí kusy mostovky z obou stran pilíře, který spadne jako poslední.

Mezi kusy padajícího mostu jsou na počátku patrné vozy s rozsvícenými světly - některé padají zároveň s mostovkou, dva se na chvíli vyhoupnou do vzduchu, protože v poslední chvíli vyjely po nakloněné konstrukci.

Někdejší provozovatel mostu, společnost Autostrade per l'Italia, v reakci uvedla, že podle jejích technických konzultantů video "příčinu zřícení neozřejmuje" a "neukazuje všechny základní komponenty mostu". Příčiny dále zjišťují techničtí konzultanti společnosti.

Most se částečně zřítil loni 14. srpna a o život tehdy přišlo 43 lidí. Minulý pátek byly odstřeleny zbývající dva pilíře konstrukce.

Minulé úterý byly symbolicky zahájeny betonářské práce na pilíři mostu nového. Jeho budování vede místní rodák, architekt Renzo Piano. Podle listu La Stampa by se nový most měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena elektřinou ze solárních panelů.

Změnit se má také prostor pod mostem, plánuje se i vznik nové čtvrti. Srpnový pád konstrukce poničil i některé stávající budovy, do kterých se již jejich obyvatelé nemohli vrátit. Bez stálé střechy nad hlavou jich zůstalo zhruba 600.

Státní zastupitelství v souvislosti s neštěstím vyšetřuje 20 lidí a někdejšího provozovatele mostu společnost Autostrade per l'Italia.

Zdroj: ČTK