CIME Rypadla 09/2023

Investice do průmyslových nemovitostí v ČR meziročně klesly o tři procenta

Praha (ČTK) - Investice do průmyslových nemovitostí v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o tři procenta, jejich celková hodnota činila 125,5 milionu eur (tři miliardy korun). V Evropě v průměru poklesl mezičtvrtletně objem investic o 49 procent, oproti rekordnímu prvnímu čtvrtletí roku 2022 dokonce o 73 procent. Vychází to z průzkumu European Logistics Outlook vytvořeného poradenskou společností v oblasti komerčních nemovitostí Savills.

"K přetrvávající poptávce investorů po českých průmyslových nemovitostech do jisté míry přispívá kombinace ideální geografické polohy země, omezená výstavba nových prostor, neochota majitelů prodávat své nemovitosti a dlouhodobě velmi nízká míra neobsazenosti," řekl ředitel investičního poradenství společnosti Fraser Watson.

Za třemi ze čtyř transakcí v odvětví v Česku stál podle firmy domácí investor a za čtvrtou investor slovenský. Také v minulých letech investovaly do průmyslových nemovitostí hlavně tuzemské a regionální subjekty, uvedl Savills.

V celé Evropě činil podle firmy objem investic 5,1 miliardy eur (121 miliard korun). Nejhůře na tom bylo meziročně Maďarsko, kde nebyla uzavřena žádná transakce. Propad investic o více než 80 procent ale zaznamenaly také Norsko, Belgie a Francie. K meziročnímu nárůstu naopak došlo v Polsku, a to o 110 procent, a v Rumunsku, upozornila firma.

"Hlavním faktorem tohoto zpomalení objemu investic v Evropě byla přísnější měnová politika, protože centrální banky pokračovaly ve zvyšování úrokových sazeb. To vedlo k vyšším finančním nákladům, které negativně ovlivnily náladu investorů. Do budoucna očekáváme, že se trh stabilizuje a v roce 2023 dojde k nárůstu objemu transakcí," řekl vedoucí pro průmysl a logistiku společnosti Marcus de Minckwitz.

Nejaktivnějšími prodejci na evropském trhu byly podle Savillsu v prvním čtvrtletí společnosti Goodman, LondonMetric a Panattoni. Největšími kupci podle objemu pak BentalGreenOak, Blackstone a AGC Equity.

Společnost Savills poskytuje poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí. Působí ve více než 700 vlastních i partnerských kancelářích. Zaměstnává přes 40.000 lidí ve více než 70 státech Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie, Pacifiku, Afriky a Blízkého východu. V České republice je společnost aktivní od roku 2017.