Komatsu potřebu bagr

Hradec losoval nájemníky 46 startovacích bytů, zájemců bylo 1123

Hradec Králové 12. října (ČTK) - Radnice stotisícového Hradce Králové dnes vylosovala 46 nájemníků startovacích bytů. Zájem o bydlení ve startovacích bytech, v nichž se platí zvýhodněné nájemné, mělo 1123 mladých lidí. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Petr Vinklář. Losování se odehrálo ve velkém sále Adalbertina a sledovaly jej stovky lidí. Úřednice magistrátu při losování tahala z krabice pingpongové míčky s čísly žadatelů o byt.

Vylosovaní nájemníci se do bytů, které jsou již prázdné, budou moci nastěhovat v následujících týdnech. Magistrát dnes vylosoval i náhradníky, kteří obsadí byty, které jejich nájemníci v dohledné době teprve uvolní. V bytě může být nájemník nejvýše tři roky.

Zájem mladých lidí o malometrážní startovací byty tradičně vysoce překračuje nabídku. Například při losování v roce 2016 se o 49 bytů ucházelo 815 lidí. Celkem má město v systému startovacích bytů zařazeno 130 bytů a hromadné losování většího počtu bytů najednou organizuje zhruba jednou za dva roky.

Radnice do letošního losování nabídla deset bytů 1+kk a 36 bytů 2+kk. Byty jsou v ulicích Ve Stromovce a Svatojánská. Zájemce o startovací byt musí být mladší 32 let, nesmí vlastnit na území města nemovitost a nesmí být dlužníkem města ani některé z jeho společností. Zvýhodněné nájemné činí 45,30 koruny za metr čtvereční měsíčně. Podle portálu www.cenovamapa.eu se tržní nájem v Hradci Králové pohybuje nad 100 korunami za metr čtvereční.

Prostřednictvím nabídky startovacích bytů se radnice ve městě snaží udržet mladé lidi, například studenty po škole, a získat tím nové obyvatele. O byt se může přihlásit i člověk, který není z Hradce Králové. Po získání nájemního bytu si musí přihlásit trvalé bydliště v Hradci Králové.

Královéhradecká radnice pro program startovacího bydlení v letech 2007 až 2010 pořídila 172 bytů. V roce 2012 rozhodla, že část těchto bytů obsadí senioři. Pro seniory a lidi se zdravotním postižením má radnice 715 nájemních bytů, dalších 158 bytů má pro rodiny s dětmi.