Cime 3 kvartal 2024

Hradec Králové chce od soukromníků získat byty k pronájmu pro lidi v nouzi

Hradec Králové (ČTK) - Město Hradec Králové chce získat od soukromých majitelů byty k pronájmu, aby je pak mohlo dál přidělit do podnájmu lidem v bytové nouzi. Byty k podnájmu město začne hledat v následujících týdnech, pilotní fáze projektu by měla trvat dva roky, tedy do konce října 2025. Město dostatek vlastních bytů pro lidi v nouzi nemá. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky pro správu majetku Pavel Vrbický (Piráti).

Systém by měl být podle Vrbického výhodný pro všechny strany. "Majitel bytu bude mít dohodou s městem po celou dobu zajištěný nájem a ve městě získá seriózního nájemce. Město na sebe převezme všechna rizika přechodného neobsazení bytu nebo jeho poškození klientem, složí také kauci a bude hradit případné nutné opravy," řekl Vrbický. Za tuto jistotu podle něj nájemce od města dostane tržní nájemné snížené o 20 procent, což odpovídá úrovni zhruba 180 korun za metr čtvereční bytu měsíčně.

Město hodlá pronajatý byt poskytnout lidem, kteří jsou schopni platit nájem a mají zodpovědnost využívat nájemní bydlení. Podnájemníkům bude město účtovat stejné nájemné, jaké bude platit soukromníkovi, nic za podnájemníka doplácet nebude. Podnájemník však nebude muset skládat na volném trhu obvyklé kauce či platit poplatek realitní kanceláři. "K bydlení by se tak mohli dostat například matky samoživitelky, které nyní žijí na městské ubytovně," uvedl Vrbický.

Město podle něj bude rádo za každý byt, který se mu podaří od soukromníků nasmlouvat. Odhadl, že lidmi v nouzi, kteří jsou schopni plnit požadavky na nájemní bydlení, by mohlo město obsadit přibližně 20 bytů. "Klienty, které budeme v takových bytech ubytovávat, si nejprve pečlivě prověříme," uvedl Vrbický.

Pro různé skupiny obyvatel, které potřebují podporu, má město k dispozici téměř 1000 vlastních bytů. Z toho je téměř 700 sociálních bytů se sníženým nájemným, 132 je startovacích bytů a pro rodiny s dětmi má město vyčleněno asi 160 bytů. Celkem město disponuje asi 1340 byty. Hradec Králové má přes 90.000 obyvatel.