Komatsu potřebu bagr

Hlasování o stavbě nemocnice ve Zlíně bylo podle Čunka v pořádku

Zlín 19. února (ČTK) - Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) trvá na tom, že prosincové hlasování zastupitelstva o výstavbě nové krajské nemocnice bylo v pořádku. Vyplývá to z otevřeného dopisu ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), který dnes hejtmanství rozeslalo médiím. Začátkem února vyzvalo ministerstvo vnitra Zlínský kraj, aby věc kvůli možnému porušení zákona o krajích znovu projednalo krajské zastupitelstvo.

Z výzvy ministerstva podle Čunka vyplývá, že chce Hamáček pouze pomoci svým stranickým kolegům v jejich opozičním boji před krajskými volbami. Upozornil také na to, že se ministerstvo ve svém vyjádření opírá o stejný nález Ústavního soudu jako Zlínský kraj. "Je v něm jasně vyřčeno, že dodatečné zařazování bodu na program zasedání zastupitelstva je v souladu se zákonem, že nelze rozlišovat mezi body závažnými a méně závažnými," uvedl Čunek.

Záležitost označil za politické hry, které stojí Zlínský kraj ohromné prostředky a zdržení. Vzniklé finanční ztráty bude podle něj hejtmanství vyžadovat právě po ministerstvu vnitra.

Čunek dále uvedl, že v minulém volebním období mezi lety 2012 až 2016, kdy byl zlínským hejtmanem Stanislav Mišák (ČSSD), bylo 213 z 825 projednávaných bodů na krajském zastupitelstvu zařazeno do programu jednání dodatečně. Za Čunkova zhruba tříletého působení ve funkci to podle něj bylo 26 ze 787 projednávaných bodů. "Pevně věřím, že po prozkoumání všech uvedených souvislostí přijme ministerstvo vnitra jednoznačný závěr, že usnesení o výstavbě nové nemocnice ze strany Zlínského kraje bylo v souladu se zákony," napsal Čunek.

Stavbu nemocnice zastupitelé na návrh Čunka neplánovaně schválili loni v prosinci. Z vyjádření ministerstva vnitra však vyplývá, že prosincové hlasování bez předchozího zveřejnění je způsobilé vést k porušení zákona o krajích. K návrhu se na zasedání nemohli vyjádřit občané kraje, navíc mohla být podle ministerstva porušena povinnost kraje hospodařit s majetkem transparentně. Až po diskusi by podle ministerstva mělo zastupitelstvo o výstavbě nemocnice znovu rozhodnout, případně potvrdit, že setrvává na přijatých usneseních. V případě, že zastupitelé výzvu ministerstva neuposlechnou, může to mít podle ministerstva za následek pozastavení výkonu přijatého usnesení a případné podání návrhu na jeho zrušení správním soudem.

Plán rozděluje krajskou koalici lidovců, ANO, STAN a ODS. Hlasování o výstavbě nemocnice Čunek v prosinci neplánovaně zařadil do programu zastupitelstva krátce před jeho skončením. Návrh tehdy i díky některým opozičním zastupitelům získal dostatek hlasů, 23 z 38 přítomných. Hejtman už dříve uvedl, že by nemocnice měla stát zhruba osm miliard korun.