Komatsu potřebu bagr

HB Index: Ceny realit do dubna meziročně dál rostly, nejvíc u bytů

Praha 6. května (ČTK) - Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku v 1. čtvrtletí meziročně dál rostly. Nejvíce zdražily byty, o deset procentních bodů, naopak nejméně rodinné domy. Od roku 2010 byty v ČR zdražily téměř o tři pětiny. ČTK to sdělila Hypoteční banka. Kvůli opatřením proti koronaviru očekává v delším období pokles cen zejména dražších bytů o pět až 15 procent.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o deset procentních bodů na 156,4 bodu. Mezičtvrtletně stouply o 3,3 procentního bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010.

"Tempo růstu cen bytů v prvním čtvrtletí roku 2020 zrychlilo, jde ale o jednorázový sezonní vliv. d poloviny března byl ale trh už prakticky paralyzovaný. Na strmém propadu poptávky se podepsala i absence zahraniční klientely. Zejména u dražších nemovitostí by mohly ceny v delším horizontu poklesnout o pět až procent," uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

Ceny rodinných domů meziročně stouply o 8,9 procentního bodu na 144,2 bodu. Mezičtvrtletně vzrostly o 2,7 procentního bodu. Podle Němečka se nejvíce stavěly řadové domy v blízkosti Prahy, Brna a Plzně. "I nadále ale platí, že stavebníky trápí vysoké ceny a nedostatek kapacit," doplnil.

Ceny pozemků meziročně stouply o 9,3 procentního bodu na 168,2 bodu. Mezičtvrtletně se zvýšily o 2,9 procentního bodu. Podle Němečka dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou. "I kvůli tomu trvá mírný růst cen, který byl v minulém čtvrtletí ve srovnání s tím předešlým dokonce ještě vyšší. Nejdražší jsou malé pozemky do 500 metrů čtverečních ve městě a stabilizované lokalitě. Očekáváme, že dopad pandemie bude v tomto segmentu nejmenší," dodal Němeček.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.