Komatsu potřebu bagr

Firmy budou asi odsouvat některé stavby na dobu po ústupu viru

Plzeň 16. března (ČTK) - Firmy budou zřejmě odsouvat některé stavby až na dobu po ústupu šíření koronaviru. Eurovia například posunula zahájení rekonstrukce Francouzské ulice v Plzni, která měla začít dnes. Důvodem jsou omezení v souvislosti s šířením koronaviru, řekla dnes ČTK mluvčí plzeňského magistrátu Adriana Jarošová. Město bude včas informovat o novém termínu opravy.

Podle náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) jde zatím o jediný případ odložené stavby v Plzni. Ale vzhledem k tomu, že je dnes první den karantény, neumí město říct, jak se zachovají další firmy.

"Eurovia se rozhodla, že zahájí opravu, až bude situace klidnější," řekl Jan Muzika, ředitel plzeňského závodu Eurovie a regionálním šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR. "Dokud nebudou mít všichni povinně roušky na ulicích, tak je to špatně," dodal.

"Celá (nákazová) situace teď graduje a je jen otázkou času, kdy se objeví někdo z nás nebo ze subdodavatelů, který bude pozitivní, a celá stavba se zavře. A já jsem nechtěl udělat to, že to tam začneme a pak to budeme muset opustit," uvedl Muzika. Podle něj nemůže žádná stavební firma stoprocentně zajistit, aby nákazu někdo odněkud nezanesl. "Stačí jeden pozitivní, který na akci pracoval a nebo byl v kontrolním týmu stavby, a zavřou celou stavbu," uvedl. Podle Muziky se do práce musí chodit, ale všichni budou dočasně pracovat v rouškách.

Podle informací ČTK dnes jedná vedení velkých stavebních firem o postupu dalších prací. A právě na jejich verdikt čekají malé a střední firmy.