Statech

Stavební firmy doufají v růst svého oboru. Chtějí nabírat nové stavaře

Zlín, 17. prosince 2014 - Ve stavebnictví už od roku 2008 stále klesá objem práce i počet zaměstnanců. Také proto tento segment opustilo 40 000 zaměstnanců. Zaměstnavatelé ale předpovídají růst a s tím spojený nábor nových pracovníků.

„Přitom jsme v minulých letech často slyšeli, že končící rok byl velice špatný. Všichni si ale zároveň přáli, aby ten příští byl alespoň takový, jako ten uplynulý,“ říká Martin Navláčil jr. z rodinné stavební firmy.

Jak vyplývá z kvartální analýzy českého stavebnictví od společnosti CEEC Research, stavební firmy v minulých letech propouštěly zaměstnance a celkově zmenšovaly své výrobní kapacity. Ty jsou proto dnes vytíženy na 100 procent a naopak se očekává nábor nových zaměstnanců.

2hdrsdej1p6vh06u38xz.jpg

Základem je rostoucí objem veřejných investic

„Zásadní možnost zlepšit situaci ve stavebnictví má vláda – pokud se nezvýší objem investic do dopravní infrastruktury, těžko se situace zásadně zlepší. Zvýší se také zaměstnanost (stavebnictví dává práci 10 % práceschopného obyvatelstva!),“ říká Navláčil.

Významným zadavatelem bude Státní fond dopravní infrastruktury. „Celkem v letech 2014 až 2016 jde asi o 233 miliard korun,“ vyčíslil plánovaný objem investic ministr financi Andrej Babiš. Má pokračovat budování rychlostní komunikace R49 na Slovensko a R55 z Otrokovic k Hodonínu.

Ve stavebnictví stále jde o řízení rizik

Kvůli dostatečnému vytížení výrobních kapacit stavebních firem je důležité někdy vzít i zakázky za nákladovou cenu. Tento jev je přitom nutné vyvažovat ziskovými zakázkami a neustále řídit rizika z toho plynoucí.

V této situaci přitom zlínská stavební firma Navláčil již počtvrté v řadě získala cenu MID TOP-STAV. Toto ocenění patří deseti ekonomicky nejúspěšnějším malým a středním stavebním firmám z celé České republiky. „MID TOP-STAV je důležitou zpětnou vazbou pro samotné firmy a také signálem stability pro investory,“ uzavírá Navláčil.

 

Navláčil stavební firma, s.r.o.
Bartošova 5532, Zlín 760 01

web: www.navlacil.cz
fb: facebook.com/navlacil.cz