Kobex Okada

Počet rekonstrukcí v Česku během léta přibývá. Hlavním důvodem je úspora energie

Počet českých domácností, které během léta rekonstruují své bydlení, stále přibývá. Podle aktuálních údajů Raiffeisen stavební spořitelny se poptávka po úvěrech na rekonstrukce během léta zvýšila o 60 až 80 % oproti zimním měsícům. Lidé modernizují především kuchyně, koupelny a bytová jádra. Při rekonstrukcích kladou důraz zejména na úsporu energií.

Počet stavebních a rekonstrukčních prací během léta vzrůstá. Stálé letní počasí umožňuje realizovat nejen vnitřní, ale i venkovní rekonstrukce. „Během léta je skutečně poptávka po úvěrech na rekonstrukce vyšší než v zimních měsících. Dá se říct, že přibližně o 60 až 80 %. Klienti úvěry na rekonstrukce nejčastěji využívají na modernizaci kuchyní, koupelen, bytových jader nebo na výměnu oken, kompletní zateplení či pořízení nové střechy,“ řekla Jitka Jechová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. „Pro tyto účely je úvěr od stavební spořitelny mnohem výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr v bance. Lidé tak mohou ušetřit i několik desítek tisíc korun,“ dodala Jechová.

Stoupající poptávku po rekonstrukčních a modernizačních pracích během léta potvrzuje též například Lubomír Valenta z firmy Lomax. „Hlavní motivací lidí pro rekonstrukci domu v létě, před začátkem podzimu a zimy, je úspora energie. Ve starších stavbách lze totiž díky rekonstrukci snížit spotřebu energie více než o polovinu,“ vysvětlil Lubomír Valenta. Vzhledem k tomu, že nejvíce energie se spotřebuje na vytápění, většina opatření se zaměřuje na snížení spotřeby tepla výměnou dveří či oken. „K tomu však nestačí pouze vyměnit okna, důležitá je rovněž instalace předokenních rolet, které mají v současnosti výborné tepelně-izolační vlastnosti. Zatímco v letním období účinně zabraňují přehřívaní interiéru a přináší tak úsporu při klimatizování budov, v zimě se přidává opačný tepelněizolační efekt,“ dodal Valenta.

Ačkoliv letní měsíce tradičně poskytují nejvhodnější podmínky pro stavební a rekonstrukční práce, v tuzemském stavebnictví lze určitý nárůst spatřit již od začátku letošního roku. Slabá zima, kterou doprovázely mírné klimatické podmínky, totiž umožnila stavbařům pracovat v podstatě bez omezení. „Na zvyšující se poptávku má rovněž výrazný vliv zlepšující se situace v průmyslu, rostoucí ochota obyvatel realizovat své investiční záměry a jejich důvěra ve vlastní schopnost dostát svým finančním závazkům,“ uvedl Pavel Ševčík, výrobní ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostl index stavební produkce za leden až květen o 5,9 %. „Rok 2014 přinesl v oblasti ekonomiky a tím i průmyslu a stavebnictví nadmíru dobrá čísla. Počet stavebních zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci ve 2. čtvrtletí 2014 meziročně vzrostl o 3,3 %. Podniky tedy uzavřely celkem 11 350 zakázek,“ popsal Pavel Ševčík. Ke konci 2. čtvrtletí 2014 se situace ještě zlepšila. „Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci měly celkem smluvně uzavřeno již zhruba 14 tisíc zakázek, což představuje růst o 10,3 %,“ uzavřel Ševčík s tím, že velkou část poptávky tvoří právě rekonstrukce, u nichž není tak velká administrativní náročnost jako u nových projektů.

 

O společnosti Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862. Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Mezi produkty stavebního spoření nabízí také výhodné úvěry na bydlení. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

 

O společnosti Lomax

Firma LOMAX & Co spol. s.r.o., která vznikla v roce 1992, je v současnosti největším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet, žaluzií, plotů a bran v ČR. Sídlo firmy se nachází na jižní Moravě v obci Bořetice a od svého vzniku bylo hlavním cílem dodávat zákazníkům kvalitní výrobky. V roce 2000 společnost LOMAX uvedla do provozu nově vyrobenou válcovací linku, díky které si firma veškeré panely pro sekční vrata vyrábí sama. Specializovaný tým odborných pracovníků a přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky je předpoklad pro kvalitní výrobky. Dodavatelé komponentů pro výrobu jsou pouze renomované firmy splňující normy a legislativu EU a jsou vždy špičkou ve svém oboru s garancí kvality.

 

O společnosti Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR

Svaz podnikatelů ve stavebnictví je vrcholným představitelem českého stavebnictví, který garantuje zastupování oboru na nejvyšší úrovni. Napomáhá při stabilizaci stavebního trhu jednáním s vládou o vytváření finančních zdrojů ze státního rozpočtu a z evropských fondů, které jsou určené pro veřejné investice. Je spolutvůrcem připomínek k zásadním dokumentům bytové politiky i dopravní infrastruktury, aby byla zajištěna koncepce a strategie dalšího rozvoje a stabilizována jejich finanční zajištěnost. Svaz hájí oprávněné zájmy členů a usiluje o příznivé podnikatelské prostředí v legislativě a hospodářské politice. Vstupuje do tvorby zákonů spoluúčastí svých členů a expertů a je připomínkovým místem nových návrhů legislativních změn ve stavebním podnikání i v sociální oblasti.

Hlavní foto: zdroj sxc.hu