Kritická úroková sazba pro zachování růstu prodeje nových bytů jsou maximálně 3 procenta
Praha, 18. září – Podle dvou ze tří ředitelů developerských společností je zachování úrokové sazby pod 3 procenty klíčové pro udržení současného růstového trendu v prodeji nových bytů. Zvýšení sazby nad tuto úroveň by podle jejich slov způsobilo zastavení současného růstu prodejů nových bytů. V příštích třech letech se také změní preference kupujících ohledně dispozice bytů. Zájem o 1+kk bude podstatně menší, naopak výrazně vzroste zájem o byty s dispozicí 2+kk. Zájem o byty 3+kk by měl zůstat téměř beze změn. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q3/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.
Developerské společnosti si na nezájem kupujících v posledních měsících nemohou stěžovat. Zájem je jak o byty na bydlení, tak o ty, které lidé kupují na investici, aby do nich uložili volné finanční prostředky nebo je pronajali. Růstový trend je podporován jak pozitivní náladou ve společnosti, tak současnou výší úrokových sazeb. Úrokové sazby však začínají pozvolna růst. Podle dvou ze tří ředitelů developerských společností je kritickou hranicí maximálně tříprocentní úroková sazba. „Po dosažení této úrovně dojde k výraznějšímu oslabení poptávky, neboť řada kupujících si již nebude moci peníze od bank za tuto zvýšenou sazbu půjčovat, a současný růstový trend se tak zastaví. To ale v nejbližších čtvrtletích určitě nehrozí,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Poptávka po rezidenčních nemovitostech je vysoce citlivá na výši úrokové sazby a současný růst je primárně způsoben extrémně levným financováním. Zvýšení úrokových sazeb zřejmě nenastane izolovaně, ale v kombinaci s pohybem ostatních ukazatelů, primárně inflací nebo směnným kurzem,” doplňuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice. „Rekordní prodeje jsou stimulovány zejména historicky nejnižšími úroky hypoték, výhodnými cenami nemovitostí a příznivým vývojem ekonomiky. Pokud by razantně stouply úroky hypoték nebo výrazněji zpomalila ekonomika, mohl by se růst prodejů zastavit. Do příštího roku jsou ale vyhlídky trhu velmi nadějné,“ dodává Dušan Kunovský, předseda představenstva CENTRAL GROUP.
Podle vyjádření ředitelů developerských společností ale spotřebitelům takové zvýšení úrokových sazeb zatím nehrozí. Rychlý růst k uvedené úrovni se v nejbližších čtvrtletích neočekává. Podle podkladů, z nichž vycházejí plány čtvrtiny firem, by se k úrovni 3 % měla úroková sazba vyšplhat až v druhé polovině roku 2016. Další třetina ředitelů uvádí dokonce až rok 2017. Další téměř třetina firem (30 procent) očekává růst sazeb k této hranici až po roce 2017. „Podle našich předpokladů se může úroková míra hypoték zvedat jen mírně a zájem o byty buď pro vlastní bydlení, nebo na investici, bude pokračovat i nadále. Do konce letošního roku se může v hlavním městě prodat celkově až sedm tisíc bytů. Pro rok 2016 odhadujeme mírný meziroční růst, v roce 2017 bude úspěchem, když se podaří zopakovat vysoké prodeje z roku 2016," komentuje výsledky Marcel Soural, ředitel společnosti Trigema, a. s.
Poptávka dále konzistentně roste, nicméně ředitelé firem očekávají změny v její struktuře. V příštích třech letech se budou pozvolně měnit preference zákazníků v požadavcích na dispozice bytů. Developeři očekávají, že bude největší zájem o byty velikosti 2+kk. Potvrzují to dva ze tří ředitelů firem (68 procent) a tomu také chtějí přizpůsobit svou nabídku pro uvedené období. Větší byty o dispozici 3+kk budou preferovány zejména rodinami. Podíl těchto bytů by se neměl v příštích třech letech výrazněji měnit. Naopak u bytů velikosti 1+kk očekávají developeři určitý pokles zájmu. Tento trend už nyní potvrzuje Pavel Štáf, ředitel společnosti Bytecheck: „Naše firma, která kontroluje kvalitu novostaveb, přijala za první tři kvartály loňského roku 350 žádostí o prohlídku. Z toho bylo 12 procent bytů o dispozici 1+kk. V letošním roce 2015 šlo ale jen o osm procent všech objednávek.“