husqvarna

Češi se naučili platit mobilním telefonem, využití aplikace ČSOB NaNákupy rychle roste

Více než patnáct tisíc klientů ČSOB a Ery Poštovní spořitelny si už aktivovalo aplikaci ČSOB NaNákupy. Od loňského léta lze aplikací v mobilu platit v obchodech, nově umožní autorizaci plateb také prostřednictvím otisku prstu. V rámci běžící kampaně mohou navíc noví i stávající klienti získat za platby mobilem zajímavé finanční bonusy.

 

Aplikaci NaNákupy spustila ČSOB loni v červnu. Do dnešního dne si ji nainstalovalo přes 15 tisíc uživatelů a pravidelně s ní platí zhruba 70 % z nich. Během osmi měsíců klienti prostřednictvím aplikace uskutečnili 250 tisíc transakcí. „Klienti, zejména ti mladší, se naučili tuto novinku rychle využívat. Platí s ní už 40 % svých bezhotovostních nákupů,“ přibližuje Miloš Minčič, manažer inovativních služeb ČSOB s tím, že průměrná výše transakce, kterou lidé platí mobilním telefonem, je 500 korun. Za krátkou dobu svého fungování mobilní peněženka NaNákupy zprostředkovala platby za téměř 130 miliónů korun.

 

Mobilem platí Praha i venkov

Prozatím vzbudila aplikace ohlas zejména mezi muži. „Devět z deseti uživatelů NaNákupy jsou muži, nejčastěji ve věku 25 až 45 let,“ uvádí Miloš Minčič. „Jsme rádi, že nová technologie oslovila rovnoměrně zákazníky z celé České republiky. Její potenciál se prokázal ve velkých městech stejně jako ve zcela odlehlých koutech naší země,“ doplňuje Miloš Minčič. A připomíná, že aplikace funguje i v zahraničí. „Platby mobilním telefonem lze využít po celém světě, jedinou podmínkou je terminál, který umožňuje bezkontaktní platby Mastercard a Visa.“

 

Nově otisk prstu namísto PINu

Vedle komfortu a rychlosti oceňují uživatelé na aplikaci zejména její bezpečnost. Karty nejsou fyzicky v mobilu, nelze je tedy ukrást. Na rozdíl od karty může klient nastavit PIN na všechny platby, tedy i ty do výše 500 korun. Nově je dokonce možné nahradit zadávání PIN kódu biometrickým otiskem prstu a zvýšit tak dále bezpečnost. Tuto formu autorizace využije klient nejen při platbách, ale i při změně nastavení rychlé platby, nahlédnutí na zůstatek účtu či při aktivaci karty pro NFC platby. Pokud chce uživatel tuto inovaci využít, je nutné, aby jeho telefon disponoval čtečkou otisků prstů dle standardu Android, operačním systémem Android 6 a vyšší a navíc technologií NFC.

 

Vyšší bezpečnost není jedinou výhodou, kterou autorizace pomocí otisku prstu přináší. „Klient jistě ocení pohodlí a rychlost, jelikož stačí pouze přiložit prst na senzor a není nutné si pamatovat kód. Novinka jistě potěší všechny nadšence inovací a moderních forem placení,“ upřesňuje Miloš Minčič.

 

Jak to funguje:

-       Otisk prstu není třeba zvlášť definovat – využije se ten, který odemyká telefon

-       Zapnout otisk prstu lze během aktivace hned po volbě PINu či kdykoliv přímo v menu aplikace

-       Namísto číselníku pro zadání PIN se vždy objeví výzva k použití otisku

-       Pokud otisk nefunguje (např. z důvodu špinavých prstů), je možné zvolit tlačítko „zrušit“ a použít klasicky PIN

 

V případě ztráty telefonu je třeba zavolat na Helpdesk Platebních karet a nechat zablokovat samotnou aplikaci. Není třeba blokovat jednotlivé karty, pokud o ně klient nepřišel. Navíc se na aplikaci ČSOB NaNákupy vztahuje služba ČSOB Pojištění ztráty a krádeže karty i Pojištění internetových rizik.

 

Klienty, kteří s instalací aplikace dosud váhali, může motivovat odměna 400 korun za dvacet plateb nebo nová nabídka zlevněných telefonů Samsung se slevou až 25 %, která platí pro loňský model J3, či sleva 13 % na letošní modely A3 a A5. Navíc od konce března bude možné do aplikace nahrát i regionální klubové karty ČSOB, díky kterým pak jejich držitelé mohou získávat výhody jednotlivých klubů i pomocí svého mobilu.

Era a Poštovní spořitelna jsou obchodní značky Československé obchodní banky, a.s.