Chtěli jste stavět dům, ale právo máte jen na parkoviště!

Koupit pozemek a stavět! Jak jednoduché! Ovšem pozor, už při vlastní koupi pozemku na váš čekají mnohé svízele a nepříjemná překvapení a vy svůj vysněný rodinný dům vůbec nemusíte postavit…!

Příklady z praxe často ukazují, že ne každý pozemek, který se tváří, že by mohl být určen pro stavbu domku, je k tomu skutečně určen. Proto je nutné se při jeho koupi zajímat o to, jaké je jeho zařazení v územním plánu dané lokality. „Zájemci o koupi pozemku se málokdy informují o jeho specifikách, a proto se mnohdy stává, že vložené investice do plochy pro stavbu domu jsou lehce znehodnocené,“ uvádí Jiří Maňák, obchodní ředitel společnosti G SERVIS CZ, která má za sebou velké množství úspěšně realizovaných projektů rodinných domů a pokračuje: „Mnozí zákazníci si myslí, že když jsou si v dané lokalitě všechny stavby podobné, tak s tou jejich nebude problém. Bohužel se jedná o mylnou představu. V naší praxi jsme se již setkali s případy, kdy si klient na vybraném pozemku mohl postavit pouze bytový dům nebo dokonce jen garážové stání, i přestože rozloha parcely dosahovala 1.600 m2.“

V České republice o územním plánu zastavěnosti rozhoduje samostatně každá obec s rozšířenou působností. Bližší informace o zařazení daného pozemku zájemce získá na stavebním úřadu příslušné obce, a v některých případech i na webových stránkách. „Pokud zákazník uvažuje o koupi pozemku a není si jistý s jeho zařazením, může se obrátit na svoji projekční kancelář. Každá profesionální firma je tyto informace schopna během krátké doby zajistit. U nás jde samozřejmě o službu, kterou poskytujeme klientům zcela zdarma,“ doplňuje Jiří Maňák.

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat i při koupi pozemku přes realitní kanceláře. Poměrně často se stává, že nejsou schopny bližší informace o zařazení pozemku v územním plánu poskytnout. Pokud chcete na svém vybraném pozemku postavit své vysněné bydlení a ne třeba jen bytový dům či garáže, tak se ptejte a hledejte informace tam, kde vám poradí nejen s projektem domu, ale také vším ostatním od nákupu pozemku, přes veškerá vyřizování až po samotnou stavbu. Vyhnete se tak zbytečným vícenákladům a nepříjemnostem s tím spojenými.