Statech

5 tipů pro správnou péči o dřevo

Dřevo se perfektně hodí do interiéru i exteriéru, kde vytváří specifickou přívětivou atmosféru. Aby však zůstalo v dobré kondici a udržovalo si dlouhodobě hezký vzhled, potřebuje správnou a účinnou ochranu. Pokud zajistíte dřevěným stavbám a prvkům správnou péči již od začátku, vydrží vám dlouho a vy si budete desítky let vychutnávat jejich krásu.

 

Nechráněné dřevo je vystaveno mnoha nepříznivým vlivům, zejména ve venkovním prostředí.

  • UV záření ze slunečního světla působí na povrchovou strukturu a způsobuje našedlé zbarvení dřeva. Povrch ztrácí svou pevnost.
  • Déšť, rosa a kondenzace par zvyšují obsah vlhkosti ve dřevě. Následné odpařování vlhkosti způsobuje trhliny v povrchu, kvůli kterým mohou dřevo napadnout dřevokazné houby.

 

Jako o dřevo správně pečovat:

  1. Čištění – Představte si, jaké množství nečistot jste v průběhu minulých let odstranili například ze svých oken. Stejné množství nečistot a prachu bude také na dřevěných plochách. To je důvod, proč je vhodné čas od času dřevěné povrchy očistit. Zvolte vhodný čisticí prostředek a po jeho použití vždy pamatujte na opláchnutí čistou vodou.
  2. Impregnace – Impregnační nátěr na dřevo slouží jako prevence proti dřevokaznému hmyzu, hnilobě nebo zamodrání. Lze ho také použít i k léčbě již nakaženého nebo napadeného dřeva. Ideální je impregnační nátěr vyrobený na vodní bázi, to znamená, že je nehořlavý, bez zápachu a rychle schne (např. BONDEX Preserve)
  3. Vhodný nátěr – Pro dosažení kvalitního a zároveň trvanlivého nátěru, musí být povrch suchý, čistý a bez prachu, mastnoty, oleje a vosku. Typické znečištění jako řasy, plísně, ptačí trus nebo třeba pavučiny musí být zcela odstraněny. Následně můžete použít vhodný nátěr - ideální je lazura. Tento průhledný nátěr s nerozpustnými pigmenty vytvoří na povrchu průhledný film s barevným odstínem, skrz který je viditelná struktura dřeva. Tenkovrstvé lazury poskytují dobrou fyzickou ochranu dřeva, zvětrávají po vrstvách, a proto nedochází k jejich odlupování. Hodí se např. na zastřešení nebo obložení. Silnovrstvé lazury vytvářejí silnější, vodoodpudivý film. Jsou vhodné např. na okna a dveře.
  4. Odstín – Pigmentované lazury vytvoří požadovaný atraktivní vzhled, co se týče barevného tónu dřeva. Bezbarvá lazura naproti tomu především zvýrazňuje přirozenou krásu dřeva. Vzhledem k tomu, že účinek UV ochrany v podstatě závisí na obsahu barevných pigmentů, vyšší a trvanlivější ochranu poskytnou dřevu buďto krycí lazury nebo i lazury, které nejsou krycí, ale jsou hodně pigmentované. Je to jednoduché – čím tmavší odstín, tím více pohlcuje UV světlo.
  5. Renovace – Co dělat, pokud se již ze dřeva odlupuje starý nátěr? Pokud je povrch popraskaný a vrchní vrstva nátěru se odlupuje, je potřeba napřed zjistit příčinu a poté povrch upravit a ošetřit. Touto příčinou často bývají nepříznivé povětrnostní vlivy (UV záření a déšť). Původní nepřilnavý nátěr zbruste jemným brusným papírem (zrnitost 180 – 220) nebo ocelovou vlnou a prach vzniklý po broušení setřete. Následně dřevo naimpregnujte a natřete vhodným nátěrem ve dvou vrstvách např. tenkovrstvým lazurovacím lakem Bondex Matt. Lazura proniká hluboko do dřeva a nevytváří na povrchu silnou vrstvu laku, který by se potencionálně mohl začít loupat.

 

Několik rad na závěr:

Neponořujte štětec víc než z poloviny do lazury či barvy, přebytek důkladně setřete.

Natírejte průběžně („mokrý na mokrý povrch“) ve směru vláken dřeva. Tak dosáhnete rovnoměrné a homogenní plochy.

V době pracovních přestávek zabalte štětce do alobalu nebo potravinářské fólie, aby nevyschly. Zůstanou tak připravené k použití.

Po skončení práce pečlivě uzavřete plechovku s barvou nebo lazurou a otočte ji vzhůru nohama. Tím zvýšíte trvanlivost nátěrové hmoty.